X

Jak wychować dziecko we właściwy sposób

Istnieje wiele metod wychowywania dzieci, ale żadna z nich nie jest tak skuteczna jak ta właściwa. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest bycie autorytatywnym, ale jednocześnie wesołym i zabawnym w stosunku do dziecka. Dzieci chętniej uczą się dobrych nawyków obserwując swoich rodziców, dlatego kluczowe jest, aby zachowywać się tak, jak sami chcieliby być traktowani. Poniżej przedstawiamy kilka technik, które pomogą Ci skutecznie wychować dziecko. Miejmy nadzieję, że jedna lub więcej z nich zadziała w Twoim przypadku.

Odwrócenie uwagi

Jeśli masz dziecko, dla którego nuda jest często nie do zniesienia, spróbuj zastosować technikę odwrócenia uwagi. Poprzez przekierowanie uwagi dziecka z dala od sytuacji stanowiącej wyzwanie, rozproszenie uwagi może być świetnym sposobem na zachęcenie do pozytywnego zachowania. Nie zawsze jednak jest to skuteczne, zwłaszcza gdy dziecko jest zdenerwowane lub zachowuje się w sposób wymagający. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wykorzystać rozproszenie uwagi na swoją korzyść:

Po pierwsze, poznaj psychologię rozproszenia uwagi. Im bardziej zaawansowane są zdolności poznawcze Twojego dziecka, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że się rozproszą. Obejmują one nabywanie języka, umiejętność rozwiązywania problemów i zdolność do przypominania sobie informacji. Rodzice mogą łatwo rozwijać te umiejętności w domu. Rozpoznając i reagując na unikalne potrzeby każdego dziecka, rozpraszanie uwagi może być korzystne na wiele sposobów. Dzieci zmotywowane są bardziej skłonne do skupienia się na zadaniach.

Po drugie, rozproszenie uwagi wpływa na rozwój społeczny dziecka. Dzieci szukają u opiekunów wskazówek społecznych, w tym sposobu, w jaki się zachowujesz, a bycie rozproszonym oznacza, że nie otrzymają tych wskazówek. Badanie przeprowadzone w Boston Medical Center wykazało, że rodzice rozproszeni przez smartfony częściej reagowali ostro na swoje dzieci. Niektóre dzieci akceptowały nieuwagę rodziców, podczas gdy inne wykazywały coraz bardziej nieodpowiednie zachowanie. Podczas gdy rozproszone rodzicielstwo może być dobre dla twojego zdrowia, może również negatywnie wpływać na rozwój psychiczny dziecka.

Zapewnienie obowiązków

Niektórzy rodzice chcą zapewnić obowiązki w zamian za dodatek. Inni próbują uczynić swoje dziecko odpowiedzialnym, ucząc je, jak być odpowiedzialnym finansowo. Niezależnie od motywów, upewnienie się, że dziecko rozumie znaczenie obowiązków jest niezbędne do wychowania dziecka, które szanuje swoją rodzinę i dobrze wykonuje swoją pracę. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące ustanowienia i utrzymania codziennej rutyny obowiązków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wychować dziecko, które rozumie wartość odpowiedzialności.

Zobacz też:  Kiedy należy się martwić, gdy dziecko nie chodzi?

Najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia dzieciom obowiązków jest zaangażowanie ich w działania rodzinne. W ten sposób dzieci poczują się docenione i dowartościowane. Dodatkowo, akt pomagania w rodzinie sprzyja poczuciu własnej wartości i uczy dzieci, jak szanować i pracować jako członek rodziny. Dzięki temu dzieci uczą się również, jak osiągać kompromis z członkami rodziny. Poprzez ustanowienie rutyny dla obowiązków, dzieci poczują się częścią rodziny i poczują się docenione.

Oprócz zapewnienia dziecku obowiązków, rodzice powinni przypisać obowiązki w oparciu o wiek dziecka. Zbyt małe dziecko może nie być w stanie wykonać obowiązków lub nie będzie czuło się docenione. Dziecko, które nie lubi obowiązków, prawdopodobnie nie nauczy się odpowiedzialności, dopóki nie będzie miało co najmniej sześciu lub siedmiu lat. Na przykład dziecku, które ma siedem lat, można przydzielić zadania tak małe, jak podciąganie pościeli, kładzenie serwetek na stole czy sortowanie prania. Wielkość zadania nie jest ważna, dopóki dziecko rozumie odpowiedzialność.

Bycie autorytatywnym

Jest kilka korzyści z bycia rodzicem autorytatywnym. W pozytywny sposób, autorytatywni rodzice szanują opinię dziecka i biorą pod uwagę jego uczucia. Dzieci często uczą się wartości i umiejętności one potrzebują być pomyślny w życiu przez czas są dorośli. Rodzice, którzy wystawiają autorytatywnego rodzicielstwo wydają się być najbardziej udanymi rodzicami i osiągają wielki sukces. Jednak są pewne wady bycia autorytatywnym rodzicem. Let’s take a look at each one.

Jedną z korzyści bycia autorytatywnym rodzicem jest to, że dzieci uczą się od ciebie. Chociaż autorytatywne rodzicielstwo może nie być najlepszym sposobem na wychowanie dziecka, możesz modelować zachowania, które chcesz zobaczyć w swoim dziecku. Można również pozwolić dziecku działać niezależnie. Dzięki temu mogą rozwijać swoje poczucie własnej wartości i poprawiać samoocenę. Ważne jest, aby pamiętać, że nie musisz robić wszystkiego za swoje dziecko – on lub ona może uczyć się lepiej, biorąc odpowiedzialność za swoje działania.

Innym ważnym aspektem autorytatywnego rodzicielstwa jest fakt, że prawdopodobnie otrzymasz więcej współpracy od swojego dziecka, gdy jesteś bardziej autorytatywny. Dzieci mogą naśladować cię, gdy jesteś ciepły i reagujący. Jeśli jesteś ciepły i kochający, możesz być rodzicem autorytatywnym i nadal być wspierającym. Należy jednak konsekwentnie przestrzegać swoich granic i oczekiwań. Kiedy jesteś autorytatywny, będziesz mniej skłonny do stosowania ostrych kar, takich jak upokorzenie lub wycofanie miłości, co może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne dziecka.

Zobacz też:  Jak zrozumieć małe dziecko poprzez obserwację

Zabawa z dzieckiem

Zabawa z dzieckiem jest dobra dla was obojga. Możecie oboje spędzić razem czas wysokiej jakości, nawet jeśli czynności są prozaiczne. Granie w gry lub spacer z dzieckiem to przyjemne doświadczenie. Dzielcie się szczęśliwymi chwilami i historiami z dzieckiem, aby zbudować więź. Możesz również wybrać się z dzieckiem na zakupy i nawiązać rozmowę z pracownikami sklepu. Korzyści z zabawy z dzieckiem jest wiele.

Playtime może być o każdej porze dnia. Możesz spędzić go na zewnątrz przed przedszkolem, w czasie drzemki, w czasie kąpieli lub w dowolnym momencie. Czas zabawy jest ważny dla tworzenia znaczących połączeń i zapewnia wsparcie i uspokojenie dziecka. Pamiętając o ograniczeniach w koncentracji uwagi i możliwościach dziecka, można odpowiednio dostosować czas zabawy. Ważne jest jednak, aby nie zapominać, że dzieci mają różne poziomy inteligencji i że twoim obowiązkiem jest bycie sprawiedliwym i wyrozumiałym.

Playtime może również pomóc dziecku w nauce i rozwijaniu umiejętności. Granie w gry z dzieckiem pomoże mu zrozumieć, jak się dzielić i na zmianę. Granie z dzieckiem jest świetnym sposobem na nauczenie ich, jak brać zakręty i nauczyć się przegrywać. Śmiech sprawi, że wszyscy poczują się dobrze. Śmiech z kimś wyzwala oksytocynę, hormon, który pomaga budować silne więzi. Oksytocyna jest naturalną substancją chemiczną, która przyczynia się do procesu tworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem.

Mieć dobre relacje z dzieckiem

Zaufanie jest kluczowym aspektem każdej relacji. Dzieci muszą czuć się bezpiecznie i pewnie przy swoich rodzicach, a na zaufanie należy sobie zasłużyć. Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice dotrzymają obietnic, będą szanować ich prywatność i zachowają ich zaufanie. Jednak to zaufanie nie powinno być ślepe. Powinna istnieć kontrola i równowaga. Dzieci potrzebują również stałej motywacji i zachęty. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, ważne jest, aby wyznaczyć granice zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda interakcja, którą masz z dzieckiem, buduje relację. Od zakupów spożywczych, przez carpooling, po czas kąpieli, ty i twoje dziecko budujecie waszą relację ze sobą. Kiedy pojawiają się problemy, bądź wytrwały w swoich próbach budowania więzi i ustalania granic. Nie bądź przesadnie wyrozumiały ani nie waloryzuj uczuć dziecka. Zamiast tego skup się na budowaniu pozytywnej relacji, poświęcając czas na wysłuchanie tego, co dziecko ma do powiedzenia.

Zobacz też:  Metoda Montessori a skuteczne nauczanie

Komunikowanie się skutecznie z dzieckiem jest kluczowe dla budowania pozytywnej więzi między tobą a dzieckiem. Zdrowe relacje rodzic-dziecko to takie, które sprzyjają otwartej komunikacji, współpracy i zaangażowaniu. Stresujący rodzice mogą mieć negatywny wpływ na swoje dzieci. Jeśli więc jesteś rodzicem, który jest zawsze zestresowany lub zły, musisz nauczyć się lepiej komunikować ze swoim dzieckiem.

Bycie wspierającym zainteresowania swojego dziecka

Być wspierającym zainteresowania swojego dziecka podczas wychowywania dziecka. Zachęcając dziecko do realizowania własnych zainteresowań, będziesz wiedział, co zrobić, aby zachęcić je do tego zainteresowania i pomóc mu rozwinąć poczucie własnego ja. Dzieci są bardziej skłonne do zadowolenia, gdy czują, że coś posiadają. Niezależnie od tego, czy jest to muzyka, sztuka, czy sport, dziecko skorzysta z poczucia, że ma wpływ na to, co robi.

Choć istnieje wiele sposobów, aby być wspierającym swoje dziecko, niektórzy rodzice mają “syndrom naprawiacza”. Często najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku poradzić sobie z trudną sytuacją, jest słuchanie. Poświęcając czas na zrozumienie perspektywy dziecka, będziesz w stanie dać mu przestrzeń do przetworzenia jego uczuć. Ważne jest również, aby uważać na swoje reakcje, kiedy dziecko dzieli się z Tobą trudną sytuacją. Dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak się czujesz, więc jeśli zareagujesz negatywnie, dziecko się wyłączy.

Wspieraj zainteresowania i hobby dziecka. Może Ci się to wydawać banalne, ale przejdzie długą drogę w rozwoju silnych relacji z Tobą i innymi ludźmi. Ponadto dzieci mają większe szanse na poczucie bezpieczeństwa i miłości, gdy pozwala się im robić to, co sprawia im przyjemność. Wspieranie zainteresowań dziecka jest jedną z najbardziej kochających praktyk rodzicielskich, jakie możesz praktykować. Pamiętaj tylko, żeby nie naciskać na nie zbyt mocno, bo może stać się drażliwe i zbuntowane.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: