Kiedy obniżyć łóżeczko dziecka? Odpowiadamy!

Wielu rodziców zastanawia się kiedy obniżyć łóżeczko swojego malucha? Czy można zaobserwować, w którym momencie nadchodzi na to odpowiednia chwila? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, kiedy najlepiej dokonać modyfikacji w łóżeczku malucha.
Kiedy obniżyć łóżeczko

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Łóżeczko to jeden z podstawowych elementów wyposażenia gdy w domu pojawia się niemowlę. Jest ono niezbędne do właściwego sprawowania opieki nad maluchem – służy do zapewniania dziecku odpoczynku, spokoju i bezpieczeństwa w trakcie snu, tam również nierzadko jest przewijane oraz przebierane. Najczęściej łóżeczka zaopatrzone są w możliwość regulacji wysokości, na której ma znajdować się materac. Mogą to być dwa stopnie regulacji, choć zazwyczaj poziomy są trzy. Umożliwienie wprowadzenia takich modyfikacji ma na celu zapewnienie dziecku maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu wygody dla rodzica. 

Kiedy obniżyć łóżeczko dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy nadchodzi odpowiedni moment na to, aby zmienić wysokość położenia materaca. Czy istnieje konkretna pora, wskazująca na to kiedy obniżyć łóżeczko?

Poziom drugi

Otóż pierwszej modyfikacji rodzice powinni dokonać w chwili kiedy dziecko rozpoczyna swoją przygodę z siadaniem. Wtedy to pozostawienie dziecka w łóżeczku na najwyższym poziomie grozi niechcianym upadkiem malucha. Wydaje się, że przecież niemowlę jest bezustannie pilnowane przed swoich rodziców, jednakże do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdej, nawet najmniej oczekiwanej chwili. Dziecko może przebudzić się w trakcie nocy, podczas kiedy jego opiekunowie śpią i nim mama lub tata zdążą się przebudzić maluszek już może wypaść w łóżeczka. Nauka siadania to moment na to, aby obniżyć materac do środkowego poziomu. Zazwyczaj przypada to na drugą połowę pierwszego roku życia dziecka, pomiędzy 7 a 9 miesiącem. Jednakże, jak powszechnie wiadomo, każdy maluch ma swoje własne tempo rozwoju, więc może zdobyć tę umiejętność zarówno wcześniej jak i później. Kluczowa jest tutaj uważna obserwacja swojej pociechy przez rodziców.

Poziom trzeci – najniższy

W przypadku łóżeczka, które posiada wyłącznie dwustopniową regulację, należy obniżyć je do najniższego poziomu już w chwili nauki siadania u malucha. Jeśli natomiast zostało ono wyposażone w trzy stopnie regulacji, moment kiedy obniża się łóżeczko do najniższego poziomu nadchodzi wówczas, gdy dzieciątko zaczyna samodzielnie się podnosić, przytrzymując się barierki. Z reguły maluch początkowo podnosi się na kolana, a niedługo później wstaje już na proste nogi.
Dzięki obniżeniu łóżeczka we właściwym momencie rodzice zyskują wewnętrzny spokój, nie musząc martwić się, że gdy dziecko przebudzi się w nocy lub pozostanie na pewien czas samo w łóżeczku, np. spędzając czas na zabawie, zrobi sobie krzywdę.

Podsumowanie

Obniżenie poziomu łóżeczka to sprawa indywidualna. Najlepiej jest to zrobić wtedy, kiedy dziecko zaczyna siadać aby nie miało możliwości podniesienia się na szczebelkach i i upadku z łóżeczka. Wiele mam przyjmuje, że takim okresem granicznym, do którego najlepiej jest obniżyć łóżeczko to okres skończonych 6 miesięcy. Najlepiej jest obserwować dziecko podczas drzemki i zabawy, aby stwierdzić czy istnieje ryzyko upadku z łóżeczka. Warto pamiętać, że lepiej zrobić to nieco za wcześnie niż za późno. W tym przypadku dewiza „mądry Polak po szkodzie” mogłaby przynieść bardzo opłakane skutki. W końcu chodzi o bezpieczeństwo dziecka, a dbanie o nie stanowi najważniejszy obowiązek opiekunów.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: