Łóżko dziecięce może mieć wiele rodzajów. Większość z nich ma charakter uniwersalny, choć niektóre to typowe łóżka dla chłopców lub dziewczynek. Są też łóżka piętrowe, w stylu skandynawskim – w kształcie domku i wiele innych. Jak zatem rodzic ma wybrać ten idealny, najbardziej odpowiedni model? Co znajdziesz w asortymencie sklepów? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.
Wybór łóżeczka a wiek dziecka
Wiek i wzrost dziecka, mają kluczowe znaczenie podczas wyboru mebli. Należy zwrócić uwagę na rozmiar. Łóżko drewniane dla dziecka, które wyrosło z kołyski, ma standardowe wymiary: 140 x 70 cm. Może być oczywiście większe i od razu dziecko może spać w standardowym łóżku, jednak wówczas warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia. Łóżko z barierką daje rodzicom pewność, że ich pociecha nie spadnie podczas snu czy zabawy. Barierka znajduje się zwykle na całej długości łóżka oraz częściowo w miejscu, przez które maluch kładzie się do snu. Łóżka dla dzieci z zabezpieczeniem przed upadkiem, posiadają zwykle mniejsze rozmiary, np. 160 x 80 cm, 80 x 180 cm. Takie modele cechuje wysoka funkcjonalność. Barierki można z czasem zdemontować, gdy dziecko urośnie. Jeśli decydujemy się na łóżko drewniane bez barierki, wówczas warto wybrać niski model. Łóżko dziecięce z szufladą posiada zwykle barierkę, gdyż jest wyższe. Poniższy model znajdą Państwo pod adresem: https://meblearkadius.pl/sklep/lozko-dzieciece-julka-16060/
Tanie łóżka dziecięce o klasycznych formach, na nóżkach, wykonane są z solidnego drewna bukowego lub sosnowego. Proste, uniwersalne łóżka drewniane mają zwykle wymiary 90 x 200 cm i mogą z powodzeniem służyć nastolatkowi. Także podwójne łóżko dla dzieci – dla rodzeństwa w różnym wieku lub bliźniaków – musi być wyjątkowo trwałe, najlepiej z naturalnego drewna, z solidną ramą. Łóżko dla bliźniaków może być piętrowe, z drabinką, albo z dodatkowym, wysuwanym spaniem.
Czy płeć ma znaczenie przy wyborze mebli? Łóżko chłopięce czy dziewczęce?
W sklepie z meblami do dziecięcej sypialni naszą uwagę zwróci zapewne modne łóżko dla chłopca w kształcie wozu strażackiego, wyścigówki lub motoru. Łóżko chłopięce w kształcie autka to bardzo dobry pomysł dla malucha, który uczy się samodzielnego spania we własnym pokoju. Tego typu meble służą do spania i zabawy. Dziecko czuje się bezpiecznie, zwłaszcza, z łóżeczka w kształcie pojazdów posiadają wysokie barierki po bokach, które zabezpieczają najmłodszych przed upadkiem w czasie snu. Z kolei łóżka dla dziewczynek mogą mieć po bokach motywy pasujące do bajkowej aranżacji. Zwłaszcza łóżeczka w najmniejszym rozmiarze: 140 x 70 cm, mają ciekawe motywy na obudowie. Model Formuła dostępny w sklepie Meble Arkadius: https://meblearkadius.pl/sklep/lozeczko-formula-160-x-80/
Wielofunkcyjne, drewniane łóżka piętrowe dla dzieci: do spania i do zabawy
Bardzo ciekawą opcją są wielofunkcyjne drewniane łóżka dla dzieci. Należą do nich łóżka połączone z bawialnią i ślizgawką. Jeśli rodzic chce zaoszczędzić miejsce w pokoiku dziecięcym oraz zapewnić maluchowi dodatkowe atrakcje, to warto zainwestować w porządne, drewniane łóżko domek z drabinką i ślizgawką. Po kilku szczebelkach maluch wdrapie się na niewysokie pięterko a pod łóżkiem pomieszczą się zabawki i powstanie prywatna sala zabaw! Łóżka pojedyncze dla dzieci mogą mieć formę łóżek piętrowych, przeznaczonych dla jednej osoby. Dzięki zestawieniu łóżka i dolnej przestrzeni na zabawę dziecko zyskuje wyjątkową, prywatną przestrzeń. Takie łóżko wyróżnia się i jest alternatywą dla innych zabawek, np. domku z plastiku.
Łóżko ze zjeżdżalnią można znaleźć w ofercie Mebli Arkadius: https://meblearkadius.pl/sklep/lozko-neo-plus/
Sofy i kanapy do małych mieszkań i przytulnych pokoików
Łóżko dziecięce z szufladą pomoże posegregować zabawki i pomieści pościel. Dodatkowo wiele łóżek posiada pod spodem szufladki. Niektóre łóżka posiadają fabrycznie wmontowane pojemniki, inne dają możliwość dokupienia szuflady na pościel i inne drobiazgi. W przypadku, gdy producent łóżka daje taką możliwość, warto z niej skorzystać. Niewykorzystana przestrzeń pod łóżkiem to miejsce, gdzie posegregujemy różne rzeczy i pozostanie nam więcej miejsca w szafkach. Pojemniki zintegrowane z łóżkiem, znajdują się także w sofach i kanapach.
Jeśli rodzice szukają mebla, który zajmuje niewiele miejsca, to idealne będzie łóżko dziecięce rozkładane. W tej kategorii znajdują się zarówno sofy, jak i rozkładane kanapy dla najmłodszych. Meble rozkładane mogą służyć także nastolatkom, zatem rosną razem z dzieckiem. W dzień, po złożeniu można na nich siedzieć i bawić się, a nocną porą, po rozłożeniu, powierzchnia spania powiększa się do standardowych rozmiarów. Kanapy dziecięce z materiałowym obiciem dają także możliwość dopasowania do kolorystyki pokoju lub upodobań dziecka. Do kanapy i sofy nie musimy dokupować materaca.
Łóżko dziecięce rozkładane: https://meblearkadius.pl/sklep/lozko-bukowe-visby-a/
Z materacem czy bez? Podstawowe modele łóżek dziecięcych
Łóżeczka drewniane dla dzieci posiadają zwykle w zestawie materac. Jednak zawsze istnieje możliwość wymiany na twardszy lub wykonany np. z włókien kokosowych czy gryki. Można też zamówić samą ramę z drewna i szukać materaca na własna rękę. Łóżka dla dzieci z zabezpieczeniem posiadają najczęściej materac piankowy o podwyższonej trwałości. Materace dopasowane są do kształtu, głębokości i rozmiaru łóżka. W przypadku sofy lub kanapy, nie mam potrzeby dokupowania materaca. Dlatego rodzic sam powinien zadecydować, czy chce wybrać łóżko rozkładane, zintegrowane z materacem. Także łóżko dwuosobowe dla dzieci ma w zestawie podstawowy rodzaj materaca.
Materiał ma znaczenie – drewniane łóżko dziecięce
Szukając solidnego mebla, zainteresują nas łóżka drewniane dla dzieci. Rodzice zwracają uwagę na wykonanie i jakość użytych materiałów. To bardzo ważne, gdyż dobre gatunkowo drewno pokryte lakierem będzie przez wiele lat wyglądało efektownie i daje gwarancję długiego użytkowania. Klasyczne meble o ponadczasowych kształtach, to zarówno komfortowe łóżka pojedyncze dla dzieci, jak i praktyczne łóżka dla dzieci podwójne. Naturalna, jasna sosna albo ciemniejszy buk pasują do każdego wnętrza. Nie znudzą się z czasem, gdyż ich piękno tkwi w jakości i uniwersalnej formie. Z drewna wykonane są także łóżka piętrowe oraz łóżka z kącikiem do zabawy. Co więcej, wybierając łóżka z naturalnego drewna, mogą posłużyć młodszym i starszym dzieciom. Jeśli jedno dziecko podrośnie i będzie potrzebować łóżka młodzieżowego, takie łóżko może z powodzeniem wykorzystać rodzeństwo.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie łóżko dla 3-latka?
Łóżko idealne właśnie maluchów w wieku trzech lat ma wymiary 140 × 70 cm lub 160 × 80 cm. Równie atrakcyjną aranżację można stworzyć, sięgając po pełnowymiarowe łóżka 90 × 200 cm.
Do jakiego wieku dziecko powinno spać w łóżeczku?
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, w jakim wieku nasza pociecha powinna spać na łóżku dziecięcym. Podaje się, że optymalny wiek na taką zmianę to 18 miesięcy, jednak każde dziecko jest inne i decyzja o zakupie łóżka powinna zależeć od szybkości jego rozwoju.
Co zrobić, żeby dziecko nie spadło z łóżka?
Wystarczy na brzegu łóżka (pod prześcieradło z gumką) włożyć podłużną poduszkę, zwinięty koc lub makaron do pływania. Taka bariera będzie chroniła malucha przed spadaniem z łóżka w czasie snu.
Sprawdź także:
- Co daje dzieciom zabawa domkiem dla lalek?
- Nowoczesny stół do salonu – na co zwrócić uwagę? Stoły rozkładane i inne rodzaje
- Zabawki edukacyjne dla dzieci – rodzaje i charakterystyka
- Funkcjonalne łóżko domek dla dzieci – zachwyca designem w stylu skandynawskim
- Jak zadbać o komfort snu i zdrowy kręgosłup maluszka?
- Meble sosnowe do każdego wnętrza – czy warto postawić na meble drewniane?
- Stoły jadalniane – jakie modele są najbardziej praktyczne w niewielkich wnętrzach? Sprawdzamy!