Malowanie jako hobby – dlaczego warto je mieć? Jakie materiały nam się przydadzą?

Malowanie i rysowanie to kreatywne zajęcia, za które można wziąć się w każdym wieku. Jak zacząć swoją przygodę z farbami? Co warto wiedzieć, zanim kupimy swój pierwszy zestaw kolorów?
Malowanie jako hobby
  1. Akcesoria malarskie – dlaczego warto wybrać malowanie jako hobby?
  2. Jakie narzędzia malarskie przydadzą się na początek?
  3. Taśmy malarskie, płótna w różnych rozmiarach, farby – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  4. O czym pamiętać przy okazji malowania?

Akcesoria malarskie – dlaczego warto wybrać malowanie jako hobby?

Kreatywne hobby niesie ze sobą wiele zalet: rozwijamy nie tylko nasze zdolności manualne, ale również nasz umysł oraz zdolności poznawcze. Malowanie i rysowanie z natury pozwala się wyciszyć, rozwinąć swoją wyobraźnię, a także stworzyć coś unikatowego, co możemy później potraktować jako ozdobę naszego domu lub komuś sprezentować. Akcesoria do malowania są również proste w użytkowaniu, w związku z czym tego typu aktywność możemy wykonywać także razem z dziećmi.

Jakie narzędzia malarskie przydadzą się na początek?

Początkującemu malarzowi nie potrzeba zbyt wiele. Podstawowe artykuły do malowania obejmują dobry papier lub naciągnięte na ramę płótno, zestaw farb oraz pędzli. Ponadto warto zaopatrzyć się w paletę lub deskę, na której będziemy mogli mieszać kolory oraz szklankę lub kubek na wodę, by móc czyścić włosie używanych pędzli. W przypadku korzystania z farb akrylowych dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie ubrań lub wykorzystanie takich, które możemy pobrudzić – po zaschnięciu farba akrylowa jest niemożliwa do usunięcia z tkanin. Ciekawym zabiegiem może być także wykorzystanie innego niż białe podłoża. Papiery kolorowe mogą stanowić interesujące tło, które pozwoli nam osiągnąć niestandardowe efekty.

Taśmy malarskie, płótna w różnych rozmiarach, farby – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gdy jesteśmy już nieco bardziej zaawansowanymi malarzami, kuszące może być wykorzystanie również bardziej zaawansowanych rzeczy. W zależności od rodzaju używanych farb mogą przydać nam się takie produkty, jak taśma maskująca, wałki, szpachle, fluid maskujący, terpentyna czy też olej lniany. Niezwykle istotna dla malarza jest także bogata kolekcja pędzli, w której znajdą się egzemplarze o różnym kształcie i wykonane z różnego włosa. Pędzle miękkie, wykonane z tworzyw syntetycznych lub soboli świetnie sprawdzą się przy farbie wodnej, jak akwarela czy akryl. Z kolei do farb opartych na bazie olei, jak farby olejne lub tempera, lepszym wyborem będą pędzle szorstkie, wykonane z włosia świńskiego.

O czym pamiętać przy okazji malowania?

Wybierając artykuły piśmiennicze i materiały do malowania powinniśmy postawić przede wszystkim na jakość. Należy sprawdzić, jak odporna na działanie słońca jest wybrana przez nas farba. Najbardziej podatne na działanie promieni UV są farby akwarelowe, w związku z czym warto zabezpieczyć wykonane nimi obrazy, jeżeli chcemy je powiesić na ścianie. W przypadku farb olejnych oraz akrylowych mądrym wyborem jest zastosowanie werniksu, który wydobędzie dodatkową głębię koloru oraz zabezpieczy powierzchnię obrazu przed kurzem, pyłem i słońcem.

Istnieje wiele produktów, mediów i innych dodatków, które wprawny malarz umie wykorzystać na korzyść tworzonego obrazu. Nie bójmy się eksperymentować, kombinować i próbować nowych rzeczy – dzięki temu rozwiniemy się i będziemy w stanie robić bardziej skomplikowane projekty. Zarówno w internecie, jak i w księgarniach znajdziemy też wiele książek oraz materiałów, z których będziemy mogli uczyć się i rozwijać nasz kunszt artystyczny.


Sprawdź także:
Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: