X

Jak pomóc dziecku w nauce?

jak pomóc dziecku w nauce

Wsparcie dziecka w nauce to temat regularnie podejmowany przez rodziców, nauczycieli oraz psychologów. Nie ma jednej skutecznej rady, jak pomóc dziecku w nauce i nie ma jedynego sprawdzonego sposobu, który zagwarantuje edukacyjny sukces. Dzieci mają różne cechy osobowości, predyspozycje i talenty, zróżnicowane jest również ich środowisko oraz doświadczenia i umiejętności, jakie nabywają w pierwszych latach życia. Dlatego tak trudno jest wypracować jeden zbiór metod, które będą wspierać edukację i kształcenie naszych pociech. Są jednak pewne wspólne dla wszystkich sposoby, zachowania i podejścia do tematu nauki, które na pewno przyniosą wymierne korzyści.

Nauka przez zabawę

Już od najmłodszych lat rodzice oraz opiekunowie powinni zachęcać dziecko do poznawania świata poprzez zabawę. To najprzyjemniejsza i jednocześnie najskuteczniejsza metoda zrozumienia otaczającego świata. Współcześnie zróżnicowanie edukacyjnych zabawek jest tak ogromne, że śmiało możemy w nich wybierać, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zabawę naszemu maluchowi przemycając jednocześnie solidną dawkę wiedzy o świecie. Zabawa nie powinna być jałowa i nieproduktywna, trzeba wykorzystać każdą sposobność, aby wyjaśnić dziecku jak funkcjonuje otaczająca go rzeczywistość.

Warunki do nauki

Dziecko w wieku szkolnym musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki i to na rodzicach czy opiekunach spoczywa ten obowiązek. Rzeczy pozornie nieistotne odgrywają ogromną rolę w edukacji: wygodne krzesło czy fotel, czyste, pozbawione zabawek mogących rozpraszać uwagę biurko, stosowne oświetlenie, wywietrzony pokój oraz cisza to warunki konieczne efektywnej nauki. Jeśli dziecko będzie otoczone przeróżnymi bodźcami, które zdekoncentrują go i rozproszą uwagę (włączony telewizor, radio, telefon na biurku czy zabawki w zasięgu ręki) to nauka okaże się nieefektywna, a czas stracony.

Zobacz też:  Kościół katolicki i chrzest

Obecnie bardzo wiele dzieci cierpi na różne zaburzenia rozwojowe (nadpobudliwość czy zaburzenia integracji sensorycznej). Dlatego tak ważne w dzisiejszych czasach staje się właściwe przygotowanie miejsca do nauki. Nauka może odbywać się przez zabawę, ale zabawą nie jest. Dlatego eliminujmy wszystko to, co powoduje dekoncentrację i rozprasza uwagę, gdyż nadmiar bodźców będzie miał bardzo niekorzystny wpływ na zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Zachęcanie do wypracowania własnych metod nauki

Każdy człowiek inaczej przyswaja wiedzę. Jedni są wzrokowcami, inni, aby zapamiętać muszą kilka razy głośno powtórzyć określoną frazę. Kolejna grupa zapamiętuje fakty poprzez mechanizm skojarzeń czy na podstawie tego co usłyszy. Warto bacznie obserwować dziecko od najmłodszych lat. Jeśli dostrzeżemy, że łatwiej przyswaja nazwy zwierząt, kiedy widzi je na obrazku jest to sygnał dla rodzica, że będzie wzrokowcem i do nauki najefektywniej sprawdzą się ilustracje graficzne czy diagramy.

Spora grupa dzieci zapamiętuje poprzez skojarzenia z innymi rzeczami, szczególnie tymi, które je interesują lub wzbudzają pozytywne emocje. Jeśli od najmłodszych lat widzimy, że dziecko ma swój własny sposób zdobywania wiedzy należy go pielęgnować i unikać sytuacji, gdzie czegoś trzeba się uczyć na pamięć. Ważne jest inspirowanie dziecka do tego, aby małymi krokami samo odkrywało pewne mechanizmy, które funkcjonują w życiu i świecie.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj sprawdzone sposoby!

Pomoc w nauce

Wielu rodziców ma dylemat czy pomagać w nauce, kiedy pojawiają się trudności. Odpowiedź jest prosta: pomagać, wyjaśniać, motywować, nakierowywać, ale w żadnym wypadku nie wyręczać. Wyręczanie dziecka to gotowy sposób na edukacyjną katastrofę. Jeśli pomagamy dziecku w matematyce możemy oczywiście dla przykładu rozwiązać jedno z zadań, tak aby wspólnie z dzieckiem prześledzić każdy krok i każdą operację. Często prześledzenie określonego zadania od początku do końca to najskuteczniejszy sposób, aby zapamiętać zasady i reguły. Natomiast absolutnie zakazane jest odrabianie zadań domowych przez rodzica czy podpowiadanie, które nie pozwala wytężyć umysłu przez naszą pociechę.

Wsparcie rodzica

Wsparcie jest nieocenione na każdym etapie naszego życia, szczególnie w dzieciństwie. Tylko dziecko, które ma wsparcie rodziców lub opiekunów uczy się efektywnie i wie, jak radzić sobie z porażkami, które są i będą nieodłączną częścią jego życia. Wsparcie to nie tylko pocieszenie w trudnych chwilach, to również motywowanie, zachęcanie, inspirowanie dziecka oraz jego właściwe dyscyplinowanie.

Nie ma jednego sposobu na to jak nauczyć dziecko uczyć się. Jedno jest pewne jako rodzic czy opiekun musimy dziecko wspierać, zachęcać, inspirować, motywować oraz dyscyplinować. Trzeba również pozwalać popełniać mu błędy i nie oczekiwać zbyt wiele oraz nie mieć wygórowanych ambicji. Trzeba pozwolić wypracować dziecku swój własny sposób na efektywną i przyjazną naukę, bez przymusu i ciągłej walki o odrobienie zadań domowych. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad tym od najmłodszych lat, wspierać dziecko w poznawaniu otaczającego świata i dyskretnie badać, który sposób nauki jest dla niego najbardziej efektywny.

Zobacz też:  Maty edukacyjne - wsparcie rozwoju i świetna zabawa

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: