Imiona muppetów – Kermit i inne gwiazdy „The Muppet Show”

Imiona muppetów to nie tylko etykiety, ale także odzwierciedlenie ich osobowości i funkcji w serialu. Poznanie głównych postaci i ich charakterystycznych cech pozwoli lepiej zrozumieć fenomen tej kultowej produkcji. Sprawdźmy, czy znasz najważniejszych bohaterów.
muppety imiona

Imiona muppetów nie zostały wybrane przypadkowo

Muppety (The Muppet Show) to kultowa seria, która od lat bawi i uczy kolejne pokolenia widzów. Pierwszy sezon został wyemitowany w latach 70. XX wieku. Powstały też kultowe filmy. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jedynie zabawnymi kukiełkami, w rzeczywistości każda z postaci ma własną, unikalną osobowość. Kluczem do zrozumienia ich charakterów i ról są imiona muppetów, które nie zostały wybrane przypadkowo.

Kermit, Miss Piggy (Panna Piggy), Gonzo – to nie jedyne postaci, jakie gościły na naszych ekranach. Obok nich pojawiali się też goście specjalni.

Kermit – lider i dusza zespołu

Listę imion muppetów otwiera Kermit – to bez wątpienia najsłynniejszy i najważniejszy z nich. Ta zielona żaba pełni rolę lidera grupy, starając się zapanować nad chaosem i rozwiązywać problemy. Imię Kermit pochodzi od irlandzkiego słowa „Cormac”, które oznacza „woźnicę”. Pasuje to idealnie do roli, jaką pełni ta postać – przewodnika i opiekuna pozostałych muppetów.

Kermit został stworzony jako pierwszy muppet przez Jima Hensona już w 1955 roku. Początkowo nie przypominał jednak żaby, a raczej bliżej nieokreślone stworzenie. Dopiero z czasem zyskał swój charakterystyczny wygląd i osobowość. Dziś trudno wyobrazić sobie świat muppetów bez Kermita i jego spokojnego, opanowanego podejścia do życia.

Ciekawostki o Kermicie

Kermit ma także inne imiona w różnych krajach. W Hiszpanii znany jest jako Gustavo, w Brazylii jako Caco, a na Węgrzech jako Breki. Niezależnie od nazwy, zawsze pozostaje jednak tym samym, kochanym przez widzów bohaterem. Głosu Kermitowi użyczał początkowo sam Jim Henson. Po jego śmierci w 1990 roku zastąpił go Steve Whitmire, a od 2017 roku rolę tę przejął Matt Vogel. Mimo zmian aktorów, charakter i osobowość Kermita pozostają niezmienne.

Panna Piggy – primadonna z charakterem

Drugą najpopularniejszą postacią z uniwersum muppetów jest bez wątpienia Panna Piggy, znana też jako Miss Piggy. Ta różowa świnka to prawdziwa diwa i primadonna, zakochana bez pamięci w Kermicie. Jej imię doskonale odzwierciedla jej charakter – jest kapryśna, zadziorna i przebojowa. Panna Piggy zadebiutowała w 1974 roku w programie The Muppet Show. Od początku wyróżniała się temperamentem i pewności siebie. Ubiera się w wyszukane stroje i nie znosi sprzeciwu. Jednocześnie ma jednak dobre serce i jest gotowa zrobić wszystko dla swoich przyjaciół, a zwłaszcza ukochanego Kermita.

Ciekawostki o Pannie Piggy

W oryginalnej wersji językowej głosu Pannie Piggy użycza Frank Oz, współpracownik Jima Hensona i współtwórca muppetów. W polskim dubbingu rolę tę pełni Joanna Węgrzynowska-Cybińska, doskonale oddając charakterny głos bohaterki. Panna Piggy doczekała się własnej gwiazdy w hollywoodzkiej Alei Sław jako trzecia fikcyjna postać w historii. Dokonała tego w 2012 roku, dołączając do Kermita oraz Godzilli.

Fozzie – niedoceniony komik

Wśród imion muppetów nie mogło zabraknąć takiej postaci jak Fozzie. To poczciwy, choć niezbyt utalentowany miś koala, marzący o karierze komika. Jego imię to gra słów, łącząca angielskie słowo „fuzzy” (puchaty, mięciutki) z popularnym nazwiskiem Ozzie. Fozzie rzeczywiście jest sympatycznym, choć fajtłapowatym misiem, który wciąż stara się rozśmieszyć publikę, mimo że rzadko mu się to udaje.

Fozzie pełni rolę pomagiera Kermita i jego najlepszego przyjaciela. Choć jego żarty są kiepskie, a inne muppety często nie traktują go poważnie, nigdy się nie poddaje. Ma dobre serce i zawsze stara się wspierać pozostałych bohaterów.

Ciekawostki o Fozziem

W oryginalnej wersji Fozziemu głosu użycza Frank Oz, który jest także twórcą tej postaci. Po jego odejściu na emeryturę rolę tę przejął Eric Jacobson. Fozzie uwielbia opowiadać żarty, zaczynające się od słów „Waka waka!”. To jego znak rozpoznawczy, choć nie zawsze spotyka się on z entuzjastyczną reakcją publiczności.

Gonzo – ekscentryczny indywidualista

Gonzo to jedna z najbardziej oryginalnych i zwariowanych postaci z uniwersum muppetów. Trudno jednoznacznie określić, czym właściwie jest – sam mówi o sobie jako o „kimś niepowtarzalnym”. Ma niebieską skórę, haczykowaty nos i ekscentryczne podejście do życia. Uwielbia wyczyniać dziwne i niebezpieczne akrobacje. Imię Gonzo prawdopodobnie oznacza dziwaka lub cudaka. I rzeczywiście, Gonzo jest postacią nietuzinkową, która zawsze zaskakuje widzów. Mimo swojej ekscentryczności ma jednak wielu przyjaciół wśród muppetów, którzy doceniają jego wyjątkowość.

Ciekawostki o Gonzo

W oryginalnej wersji Gonzo dubbinguje Dave Goelz, który jest także współtwórcą tej postaci. Wymyślił on charakterystyczny głos Gonzo, brzmiący jak połączenie Karola Marksa z Flipperem. Ulubionym zajęciem Gonzo jest wystrzeliwanie się z armaty. Ten niebezpieczny wyczyn jest jego znakiem rozpoznawczym i symbolem niezłomnego ducha.

Zwierzak – muppet o wielu talentach

Zwierzak (ang. Animal) to perkusista zespołu Dr. Teeth and The Electric Mayhem. Jest energiczny, żywiołowy i nieprzewidywalny. Uwielbia grać na perkusji i robić wokół siebie dużo hałasu. Jego imię doskonale odzwierciedla dziką naturę i nieokiełznany charakter. Choć Zwierzak potrafi mówić, najczęściej komunikuje się za pomocą pojedynczych słów lub chrumknięć. Jest nieobliczalny i potrafi z zaskoczenia zaatakować innych bohaterów. Jednocześnie ma jednak wrażliwą duszę i przywiązuje się do swoich przyjaciół.

Ciekawostki o Zwierzaku

Zwierzak został stworzony jako parodia perkusistów rockowych, znanych z szalonego i nieobliczalnego zachowania na scenie i poza nią. Jego pierwowzorem był podobno Keith Moon z zespołu The Who. W jednym z odcinków „Muppet Show” Zwierzak zakochał się w gościnnie występującej piosenkarce Annie Lennox. Oczywiście uczucie to wyrażał w typowy dla siebie, intensywny sposób.

Statler i Waldorf – zgryźliwi komentatorzy

Te postacie musiały pojawić się wśród imion muppetów. Statler i Waldorf to para staruszków, którzy zasiadają na balkonie w teatrze i bezlitośnie komentują występy. Są znani ze swojego ciętego języka, zgryźliwości i wiecznego narzekania. Nic nie jest w stanie zadowolić tych wiecznie marudzących tetryków. 

Statler i Waldorf po raz pierwszy pojawili się w 1975 roku w pilocie The Muppet Show. Statler i Waldorf uwielbiają krytykować i szydzić z wszystkiego, co dzieje się na scenie. Szczególnie upodobali sobie występy misia Fozziego, którego niewybredne żarty doprowadzają ich do pasji. Nie przepuszczą żadnej okazji, by w wyszukany sposób zmieszać z błotem artystów.

Ciekawostki o Statlerze i Waldorfie

Ich imiona pochodzą od nazw dwóch słynnych nowojorskich hoteli – Statler Hotel i Waldorf-Astoria Hotel. Panowie z wyglądu również przypominają te budynki – Statler jest wyższy i chudy, a Waldorf niższy i bardziej przysadzisty. Co ciekawe, żona Waldorfa, która pojawia się w jednym z odcinków, nazywa się Astoria. Jak widać, twórcy muppetów zadbali o najmniejsze detale przy tworzeniu tych barwnych postaci.

Imiona muppetów są kluczem do zrozumienia ich osobowości i ról w tym niezwykłym uniwersum. Każde z nich zostało starannie wybrane, by podkreślić wyjątkowy charakter danej postaci. Poznanie ich historii i ciekawostek pozwala jeszcze lepiej docenić kunszt twórców tego ponadczasowego dzieła. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami Kermita, Panny Piggy czy Gonzo, jedno jest pewne – muppety na zawsze pozostaną w naszych sercach jako symbol radości, przyjaźni i kreatywności.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2024
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: