Obowiązki dziecka w domu. Jakie prace domowe może wykonywać małoletni?

Jak dopasowywać obowiązki dziecka do jego możliwości? Warto dowiedzieć się, jakie obowiązki dziecka są rekomendowane w zależności od jego wieku. Przeczytaj i sprawdź!
Obowiązki dziecka

Na pewnym etapie swojego rozwoju dziecko musi mieć już trochę obowiązków. Oczywiście najważniejszą kwestią związaną z obowiązkami dziecka jest to, aby były one adekwatne do jego wieku i możliwości. Obowiązki dziecka nie mogą one przekraczać jego możliwości fizycznych i psychicznych, być po prostu ponad siły. Już nawet 3-latek może wykonywać pewne drobne czynności, dzięki którym przyswaja wiele ważnych umiejętności.

Obowiązki dziecka zapisane w Kodeksie rodzinnym

obowiązki dziecka zapisane w kodeksie

Ciekawym zagadnieniem jest to, że niektóre z nich mogą nawet wynikać z przepisów prawa. Więcej na ten temat mówi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Okazuje się, że dziecko zgodnie z prawem, może być zaangażowane między innymi do pomocy we wspólnym gospodarstwie domowym, może też pomagać rodzicom w prowadzeniu działalności gospodarczej czy przedsiębiorstwa.

Obowiązki domowe dla 3-latka

Jeżeli chodzi o dziecko mające 3 lata, to tutaj zakres obowiązków, które można zlecić takiemu maluszkowi, jest tak naprawdę bardzo wąski i ogranicza się tylko i wyłącznie do bardzo prostych zadań związanych ze sprzątaniem przestrzeni osobistej. Co zatem można nakazać dziecku w wieku 3 lat?

  1. Taki maluszek może z powodzeniem posprzątać swoje zabawki po zakończonej zabawie. To stosunkowo prosta czynność, natomiast oczywiście dziecko potrzebuje pomocy i wskazówki, w jaki sposób należy to robić. Sprzątanie dotyczy również odkładania na miejsce książeczek.
  2. Dziecko w tym wieku może też wrzucać swoje brudne ubrania do kosza na bieliznę. Najważniejsze jest to, aby odpowiednie miejsce zostało mu wskazane przez rodzica.
  3. Na tym etapie maluszka warto wdrażać również do bardzo prostych czynności samoobsługowych, związanych ze sprzątaniem swoich rzeczy osobistych. Dziecko może zatem odstawić buty na miejsce, na przykład po powrocie ze spaceru. Rodzice mogą prosić go o wykonywanie prostych czynności.

Zawsze najważniejsze jest to, aby do dziecka zwracać się prostymi komunikatami. Najważniejsze jest to, aby dziecka nie karać, jeżeli okazuje brak zainteresowania czynnościami wskazanymi mu przez rodzica. Na tym etapie dziecko nie musi przecież jeszcze sprzątać swoich zabawek od a do z, może natomiast pomagać rodzicom i angażować się, jeżeli ma na to ochotę.

Obowiązki dziecka względem rodziców – 4 lata

Im dziecko staje się starsze i dorasta, tym można częściej proponować mu proste zadania do zrobienia. Jeżeli chodzi o obowiązki dziecka adekwatne do tego wieku, to tutaj znów dotyczą one głównie sprzątania jego przestrzeni, w której się bawi.

Można prosić malucha o udział w sprzątaniu zabawek po zakończeniu aktywności. Dziecko może z powodzeniem na przykład segregować zabawki i wkładać je do odpowiednich pudełek, wrzucać puzzle do pudełek, układać książeczki na półce. Tego typu pomoc podczas sprzątania jest bardzo ważna, ponieważ uczy dziecko również takich ważnych umiejętności, jak kategoryzowanie, czyli rozpoznawanie, które zabawki należą do konkretnej kategorii.

Pomoc rodzicom w czynnościach domowych

obowiązki dziecka - pomoc rodzicom

Dzieci w tym wieku bardzo lubią angażować się w różnego rodzaju czynności domowe, dlatego można zachęcać je do pomocy, na przykład podczas takich działań w domu, jak nakrywanie do stołu. Maluch może podawać sztućce i układać je na stole. Jeżeli do posiłku nakrywa się, korzystając z naczyń wykonanych z plastiku, również można poprosić go o pomoc.

Dzieci są zainteresowane pracami w kuchni, dlatego najczęściej pomagają z dużym zainteresowaniem i przyjemnością. Można angażować dziecko również do wycierania kurzu z półek, jednak tutaj bardzo ważne jest to, aby nie używać podczas tego typu zadań chemii. Rodzic musi jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – dziecko zwyczajnie nie musi jeszcze dobrze radzić sobie z tego typu zadaniami i może odmówić udziału w nich. To nie jest jeszcze typowo obowiązek dziecka. Bardziej chodzi o wdrażanie go do pomocy i uczenie czynności. Pomaga pozytywne podejście do tematu i brak zmuszania malucha, na przykład do sprzątania za sobą, co dla niektórych dzieci może być kojarzone z czymś nieprzyjemnym.

Wykonywanie obowiązków przez dziecko w wieku 5 lat

Jeżeli dziecko ma 5 lat, to można z powodzeniem wdrażać go do różnego rodzaju obowiązków związanych z opiekowaniem się zwierzątkiem domowym. Oczywiście maluch jest jeszcze zbyt mały, aby na przykład samodzielnie wyprowadzać psa na spacer, czy sprzątać jego miejsce spoczynku, ale przykładowo można prosić go o włożenie jedzenia do miski czy sprawdzenie, czy zwierzątko ma wodę do picia.

Należy tylko pamiętać o tym, że maluszek w tym wieku nie potrafi jeszcze do końca planować swoich czynności, dlatego jeżeli są one bardzo skomplikowane, to po prostu wymagają nadzoru rodzica. Na tym etapie życia dziecka należy natomiast wrócić bardzo dużą uwagę na wszelkie czynności samoobsługowe związane na przykład z samodzielnym ubieraniem się i rozbieraniem po przyjściu do domu. Dziecko powinno się już samo ubierać.

Poza tym może też odnosić już za sobą talerze i sztućce do zlewu. Można również więcej od malucha wymagać jeżeli chodzi o sprzątanie swojego stanowiska zabawy. Jeżeli dziecko ma 5 lat, to nie powinno się już sprzątać wszystkich zabawek za niego. Na tym etapie maluch musi już odkładać klocki czy książeczki na miejsce. To wciąż nie może być na zasadzie przymusu i bardzo dużych restrykcji czy konsekwencji, jeżeli dziecko nie będzie chciało wywiązać się z obowiązku.

Jak dobrać obowiązki do wieku dziecka?

obowiązki dziecka - jak dobrać

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na samodzielnego i radzącego sobie w życiu człowieka. Dlatego też tak ważne jest wdrażanie malucha do różnego rodzaju obowiązków. Wychowanie nie polega na tym, aby wiecznie chronić dziecko przed wszelkimi wymaganiami. W tym wszystkim trzeba jednak postępować niezwykle rozważnie i pamiętać między innymi o jednej ważnej zasadzie – obowiązki nakładane na dziecko zawsze muszą być adekwatne do jego wieku oraz możliwości.

Tak naprawdę niebezpieczne są zarówno obowiązki dziecka zbyt trudne, jak i te zbyt łatwe. Zadania za trudne przekraczają możliwości dziecka i sprawiają, że maluch odczuwa bardzo dużą frustrację, bo zwyczajnie sobie z nim nie radzi. Nie może poczuć sukcesów i radości związanej z tym, że dobrze mu coś wychodzi. Dlatego właśnie za trudne obowiązki na dłuższą metę tak negatywnie działają i wcale nie mobilizują. Jednocześnie również za łatwe zadania wcale nie są pozytywne z rozwojowego punktu widzenia. Dlaczego warto odrobinę głębiej drążyć się w ten temat i dowiedzieć, w jaki sposób zachęcać dziecko do aktywności i dawać mu różne obowiązki adekwatne do wieku. Duma z własnej pracy pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Obowiązki i prawa dziecka  – podsumowanie

Wiesz już, jakie obowiązki dziecka mieszkającego u rodziców są dozwolone i potrzebne. Pamiętaj, że zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, rodzic nie może zmuszać dziecka do robienia czegokolwiek, co nie jest odpowiednie do jego wieku i możliwości.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie obowiązki powinny mieć dzieci?

Obowiązki powierzane dzieciom muszą być dostosowane do ich możliwości fizycznych i wieku. Już nawet małe dzieci mogą sprzątać po sobie zabawki. Trochę starsze mogą pomagać rodzicom nakrywać do stołu lub wycierać kurze.

Jakie obowiązki ma 12-latek?

Dziecko w tym wieku może pomagać rodzicom w przygotowywaniu obiadu (może obierać warzywa i je kroić pod nadzorem dorosłego), może wynosić śmieci, zajmować się domowym zwierzakiem (karmienie, wyprowadzanie na spacer).


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: