X

Rodzinny samochód – jaki model sprawdzi się dla rodziny z dziećmi?

Samochód rodzinny to niemal auto do zadań specjalnych. Musi być wygodne, dobrze wyposażone i bezpieczne. Na pewno przyda się pojemny bagażnik, spora przestrzeń, poduszki powietrzne, kurtyny. Na tym jednak nie koniec. Sprawdź, jak wybrać idealny wóz dla całej rodziny!
rodzinny samochód

Gdy rodzina się powiększa, rosną również jej potrzeby. Samochód ma już przewozić nie dwie osoby, ale kilka, znacznie zwiększy się ilość bagażu, a rodzice jeszcze bardziej pochylą się nad kwestią bezpieczeństwa. Nic w tym dziwnego, że wraz z przyjściem na świat kolejnego potomka wiele rodzin odczuwa potrzebę zmiany samochodu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać auto, które spełni rosnące wymagania? Spróbuj razem z nami znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Bezpieczeństwo to podstawa

Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się dziecka zwiększa obawy rodziców. Każdy dzień to wyzwanie i troska o bezpieczeństwo potomka. Nie inaczej się dzieje, gdy przychodzi czas na wybór rodzinnego auta. Musi być sprawne i właśnie bezpieczne. Jeśli decydujesz się na zakup samochodu używanego, sprawdź, czy jest bezkolizyjne, czy nie brało udziału w wypadku. Zweryfikuj jego stan techniczny. Kupując samochód, zwróć uwagę na elementy wpływające na bezpieczną jazdę. To nie tylko sprawne poduszki powietrzne, kurtyny i hamulce, ale specjalne systemy bezpieczeństwa, a więc ABS, ESP, BLIS, ICC, BAS. 

Zobacz też:  Zmiana nazwiska dziecka - w jaki sposób?

O bezpieczeństwo dbasz na różne sposoby, nie tylko wybierając odpowiedni model samochodu, ale także szukając najlepszego ubezpieczenia. Oprócz obowiązkowego OC warto zastanowić się nad polisą AC, czyli autocasco. Gdy już kupisz auto, sprawdź, ile zapłacisz za kompleksowe ubezpieczenie, które zapewni ochronę na wypadek kolizji, ale również kradzieży czy wandalizmu. Koszty zweryfikujesz na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Dobrze przygotowane do drogi i ubezpieczone auto pozwoli ci podróżować z większym spokojem.

Przestrzeń i pojemny bagażnik

Kolejne cechy dobrego samochodu rodzinnego to przestronność i spory bagażnik. Warto zwrócić uwagę na tylne siedzenia – najlepiej, jeśli są dzielone lub pełnowymiarowe. Takie rozwiązanie będzie gwarancją komfortu dla każdego pasażera podróżującego z tyłu. Jeśli masz dzieci, wiesz, jak ważny jest duży bagażnik, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne rzeczy (podróż z maluchem to naprawdę spore wyzwanie). Istotne, aby wszystkie torby i pakunki znalazły się w bagażniku, nie zaś wewnątrz auta – to również wpływa na bezpieczeństwo podróżnych. Być może przydadzą się też relingi na dachu, które pozwolą na przewożenie sprzętu sportowego.

Zobacz też:  Rodzaj kary dla dziecka - czego nie robić?

Względy praktyczne, czyli koszty utrzymania 

Dla wielu osób szukających rodzinnego samochodu ważną kwestią jest również koszt utrzymania auta. Jednym z wydatków jest zakup polisy. Wysokość ubezpieczenia zależy od wielu czynników – jednym z nich jest wiek i doświadczenie kierowcy. Musisz pamiętać, że OC dla młodego kierowcy będzie wyższe. Wiąże się to z większym ryzykiem, jakie ponoszą firmy ubezpieczeniowe. 

Inne wydatki przeznaczane na samochód dotyczą napraw. Warto sprawdzić, czy części zamienne są łatwo dostępne i tanie, czy też ich wymiana będzie trudna i kosztowna. Im bardziej skomplikowane mechanizmy, tym większa szansa, że cena za ich naprawę czy wymianę będzie dość wysoka.  

Samochód rodzinny – SUV, a może kombi?

Kwestią, na którą zwraca uwagę wiele osób jest również wygląd samochodu. Choć minivan jest bardzo praktyczny i wygodny, nie każdemu się podoba. Może się jednak pochwalić kilkoma ważnymi zaletami – przestronnością (są szerokie i wysokie), sporym bagażnikiem, opcjonalnym miejscem na trzeci rząd siedzeń, wyżej umieszczonymi siedzeniami. Również samochody typu kombi są chętnie wybierane przez rodziców. Są praktyczne, wygodne, przestronne, wyposażone w duży bagażnik. Niestety także im zarzuca się niezbyt elegancki wygląd. Auta te mają jednak swoich zwolenników, a podczas długiej podróży z dziećmi sprawdzają się doskonale. 

Zobacz też:  Dziwne imiona - czyli jakie?

Zainteresowaniem cieszą się również SUV-y, które słyną z bezpiecznych rozwiązań i wygody użytkowania. Łatwe wsiadanie i wysiadanie, lepsze pole widzenia, wysoki próg załadunku, wygodne manewry nawet w zatłoczonym mieście to tylko kilka zalet tego typu pojazdów. 

Wybór najlepszego samochodu rodzinnego to zazwyczaj kwestia gustu, upodobań i, nie oszukujmy się, zasobności portfela. Jakikolwiek byłby to pojazd, przede wszystkim ma bezpiecznie dowieźć do celu pasażerów. Jeśli podróżują w nim także dzieci, bezpieczeństwo staje się bezsprzecznie najważniejszą z cech auta rodzinnego.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: