Dziwne imiona dla dzieci. Jakie są najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce?

Rodzice z roku na rok wykazują się coraz większą kreatywnością i fantazją w kwestii nadawania imion dzieciom. Nie wiesz, jak nazwać swoje dziecko? Sprawdź, jakie są dziwne imiona nadawane dzieciom w Polsce.
Dziwne imiona

Nie jest tajemnicą, że wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka leży w gestii jego rodziców. Mają oni co prawda prawo nazwać je, jak im się tylko żywnie podoba. Niemniej są pewne ograniczenia prawne, które hamują rozbuchaną ambicję rodziców, którzy próbują nadać im naprawdę dziwne imiona. Wprowadza się je po to, by chronić dzieci i by w przyszłości, nie miały one kompleksów z powodu swojego imienia. Wybór imienia dla dziecka może budzić kontrowersje. Przeczytaj, jakie dziwne imiona dla obu płci nadaje się w naszym kraju.

Co należy przemyśleć, wybierając imię dla dziecka?

dziwne imiona - co należy przemyśleć

Po pierwsze, czy nie będzie ono w przyszłości powodem drwin i złośliwych uwag ze strony rówieśników dziecka. Te kwestie reguluje też zresztą polskie prawo (więcej o prawach dziecka przeczytasz tu: https://prawoteka.pl/prawo-dziecka). Po drugie, czy oryginalne imię nie będzie powodem obniżonej samooceny naszej pociechy. Mając nietypowe imię, człowiek od razu się wyróżnia i budzi niezdrową ciekawość. Ludzie rozmaicie reagują na imiona typu Kasandra czy Bazyli. Jedni je wychwalają, inni otwarcie z nich szydzą. Nie każde dziecko lubi z automatu się wyróżniać i być obiektem ludzkich spojrzeń. Gdy nosi dziwne imię, to trudno mu będzie uniknąć tego typu sytuacji. Po trzecie trzeba sprawdzić, czy brane przez nas pod uwagę najdziwniejsze imiona będą pasować do nazwiska maluszka. Jeśli połączenie nazwiska dziecka i jego imienia będzie brzmiało dziwacznie lub niepoważnie, lepiej wycofać się zawczasu z tego pomysłu.

Kto decyduje o tym, czy można nadać dziecku nietypowe imię w Polsce?

Tę kwestię ostatecznie rozstrzyga kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. To on definitywnie podejmuje decyzje, czy oryginalne imię dziecka spełnia restrykcyjne normy i nadaje się do rejestracji, czy należy poniechać zamiaru jego nadania i od razu z niego zrezygnować. Czasami nie jest łatwo podjąć taką decyzję, niemniej podpowiedzią w takich przypadkach są wytyczne skonstruowane przez Radę Języka Polskiego. Mówią one jednoznacznie, jakich imion nie powinno się kategorycznie nadawać dzieciom.

Które oryginalne imiona dla dzieci nie są honorowane przez Radę Języka Polskiego?

dziwne imiona -  które oryginalne imiona dla dzieci nie są honorowane przez Radę Języka Polskiego?

Po pierwsze te dziwne imiona, które ośmieszają i godzą w honor dziecka i które sprawiają, że będzie ono unikać kontaktu z innymi. Po drugie nie wolno nadawać tych, które są inicjowane z bardzo niskich pobudek emocjonalnych. Na przykład bohatera z książki czy kreskówki, raczej nie bardzo nadaje się dla dziecka. Po pierwsze dlatego, że będzie przywodziło na myśl jakieś głupie aluzje i skojarzenia. Po drugie może ono w przyszłości znacznie utrudnić mu życie. Przykładowo taki miałby trudniejszą ścieżkę do zrobienia kariery zawodowej Po trzecie imiona, które zdrabnia się w sposób nienaturalny, wręcz sztuczny także są pomijane. A to z powodu tego, że ich właściciel byłby odbierany w sposób niepoważny i komiczny. A nie każdy potrafiłby udźwignąć takie piętno. Słowem wszystkie imiona, które Rada uzna, iż są nad wyraz kreatywne- lądują w ustawowej zamrażalce.

Czy to dobrze, że RJP może ingerować w imiona dzieci?

Jak najbardziej. Nic przecież tak naprawdę nie chroni niemowlaków przed wybujałymi ambicjami rodziców. Z wyborem nietypowych imion dla swoich dzieci trafiają często jak kulą w płot. Dobrze, że jest instytucja, która stara się im to delikatnie uzmysłowić. Dziecko, które nie będzie zadowolone ze swojego imienia, będzie miało kompleksy i popadnie w depresję. Dodatkowo na szansę zmiany imienia będzie zmuszone poczekać, nim nie ukończy osiemnastego roku życia. To szmat czasu, dla kogoś, kto dostaje histerii i spazmów ma dźwięk swojego imienia.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek w Polsce?

Jeśli chodzi o dziewczynki, to królują takie dziwne imiona jak m.in. Tiara, Cirilla, Wanilia, Pakita, Vivienne czy Esmeralda. Mają one bardzo oryginalny rodowód, a powody ich nadania są bardzo różne. Poczynając od kultywowania tradycji, na zwykłym ludzkim kaprysie kończąc. Czasem nietypowe imię dla dziewczynki to wynik tego, że jej mama pokochała bohaterkę jakiegoś serialu lub usłyszała jakieś egzotyczne imię, oglądając telewizję. Podobnie jest z imionami dla chłopców. Ojcowie wybierają nietypowe imiona dla synów, bo w ten sposób chcą, by były one hołdem dla ich ulubionych sportowców lub ludzi, którzy w ten, czy inny sposób okazali się wybitni i zasłużyli się dla ludzkości. Dziwne imiona nadawane w Polsce dla chłopców to Osman, Alan, Diego, Merlin Szon, Elian czy Xavier.

Powody nazywania dzieci nietypowymi imionami

Po pierwsze wynika to z faktu, że rodzice usilnie próbują w ten sposób sprawić, by ich dzieci wyróżniały się na tle innych. Po drugie są święcie przekonani, że ich pociechy są wyjątkowe, ponadprzeciętne i należy właśnie poprzez imię podkreślić ten fakt. Po trzecie niektórzy opiekunowie ślepo powielają trendy zaczerpnięte z innych kultur i są przekonani, że egzotyczne imię dla dziecka to oznaka ich emocjonalnej dojrzałości oraz postępowego, wyzwolonego od konwenansów myślenia. Nawet nie zdają sobie sprawę, że to oni sami przyczynili się do tego, że dziecko nie będzie miało łatwo, nosząc takie nietuzinkowe imię.

Kto najczęściej nadaje swoim dzieciom dziwne imiona?

dziwne imiona - kto najczęściej nadaje

Prym w tej materii wiodą nieprzerwanie aktorzy, piosenkarze i ludzie z tak zwanych kręgów show- biznesu. Jednym z najbardziej znanych rodziców, którzy nadają oryginalne imiona swoim dzieciom jest Michał Wiśniewski. Wokalista nazwał swoje dzieci imionami Vivienne, Etienette, Xavier, Fabienne i Falco.

Dziwne imiona dla dziewczynek i chłopców – podsumowanie

Wiesz już, jakie dziwne imiona polscy rodzice nadawali swoim dzieciom w ostatnich latach. Nadal modne są tradycyjne imiona takie jak Zuzanna, Kacper, Szymon, Stanisław, Antoni, Julia, Zofia czy Helena, ale coraz częściej imiona chłopców i dziewczynek odbiegają od typowych. Fantazja rodziców dziecka nie zna granic. Jeśli nie wiesz, jak nazwać dziecko, pamiętaj, że obecnie możesz wybierać z ogromnej ilości pomysłów na imiona męskie i żeńskie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie jest najdłuższe imię w Polsce?

W Polsce najdłuższym imieniem jest staropolska Wierzchosława. Następnymi w kolejności są imiona takie jak Aleksandra, Maksymilian, Aleksander, Przemysław, Władysława.

Jakie imiona są zakazane w Polsce?

Niektóre imiona żeńskie i męskie mogą nie zostać zaakceptowane przez Urząd Stanu Cywilnego. Do takich imion należą: Wilga, Wilk, William, Xymena, Lester, Lilith, Lorina, Dajana, Emaus, Ewan czy Herrada.

Jakie imiona odrzucił urzędnik?

Przykładami nietypowych imion dla dzieci, na które nie zgodził się USC, są: Koka, Joint, Rambo, Batman, Nirvana, Pipa, Nutella.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: