X

Dziwne imiona – czyli jakie?

Dziwne imiona

Nie jest tajemnicą, że wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka leży w gestii jego rodziców. Mają oni co prawda prawo nazwać je, jak im się tylko żywnie podoba. Niemniej są pewne ograniczenia prawne, które hamują rozbuchaną ambicję rodziców, którzy próbują nadać im naprawdę dziwne imiona. Wprowadza się je po to, by chronić dzieci i by w przyszłości, nie miały one kompleksów z powodu swojego imienia.

Co należy przemyśleć, nadając dziecku nietypowe imię?

Po pierwsze, czy nie będzie ono w przyszłości powodem drwin i złośliwych uwag ze strony rówieśników dziecka. Po drugie, czy oryginalne imię nie będzie powodem obniżonej samooceny naszej pociechy. Mając nietypowe imię, człowiek od razu się wyróżnia i budzi niezdrową ciekawość. Ludzie rozmaicie reagują na imiona typu Kasandra czy Bazyli. Jedni je wychwalają, inni otwarcie z nich szydzą. Nie każde dziecko lubi z automatu się wyróżniać i być obiektem ludzkich spojrzeń. Gdy nosi dziwne imię, to trudno mu będzie uniknąć tego typu sytuacji. Po trzecie trzeba sprawdzić, czy brane przez nas pod uwagę najdziwniejsze imiona będą pasować do nazwiska maluszka. Jeśli połączenie nazwiska dziecka i jego imienia będzie brzmiało dziwacznie lub niepoważnie, lepiej wycofać się zawczasu z tego pomysłu.

Zobacz też:  Jak przygotować dziecko do pierwszych kolonii?

Kto decyduje o tym, czy można nadać dziecku nietypowe imię?

Tę kwestię ostatecznie rozstrzyga kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. To on definitywnie podejmuje decyzje, czy oryginalne imię dziecka spełnia restrykcyjne normy i nadaje się do rejestracji, czy należy poniechać zamiaru jego nadania i od razu z niego zrezygnować. Czasami nie jest łatwo podjąć taką decyzję, niemniej podpowiedzią w takich przypadkach są wytyczne skonstruowane przez Radę Języka Polskiego. Mówią one jednoznacznie, jakich imion nie powinno się kategorycznie nadawać dzieciom.

Które imiona nie są honorowane przez Radę Języka Polskiego?

Po pierwsze te, które godzą w honor dziecka i które sprawiają, że będzie ono unikać kontaktu z innymi. Po drugie nie wolno nadawać tych, które są inicjowane z bardzo niskich pobudek emocjonalnych. Na przykład bohatera z książki czy kreskówki, raczej nie bardzo nadaje się dla dziecka. Po pierwsze dlatego, że będzie przywodziło na myśl jakieś głupie aluzje i skojarzenia. Po drugie może ono w przyszłości znacznie utrudnić mu życie. Przykładowo taki miałby trudniejszą ścieżkę do zrobienia kariery zawodowej Po trzecie imiona, które zdrabnia się w sposób nienaturalny, wręcz sztuczny także są pomijane. A to z powodu tego, że ich właściciel byłby odbierany w sposób niepoważny i komiczny. A nie każdy potrafiłby udźwignąć takie piętno. Słowem wszystkie imiona, które Rada uzna, iż są nad wyraz kreatywne- lądują w ustawowej zamrażalce.

Zobacz też:  Każda mała księżniczka chce ją mieć! Sukienka na wesele dla dziewczynki

Czy to dobrze, że Rada Języka Polskiego może ingerować w imiona dzieci?

Jak najbardziej. Nic przecież tak naprawdę nie chroni niemowlaków przed wybujałymi ambicjami rodziców. Oni czasem z nietypowym imieniem trafiają jak kulą w płot. Dobrze, że jest instytucja, która stara się im to delikatnie uzmysłowić. Dziecko, które nie będzie zadowolone ze swojego imienia, będzie miało kompleksy i popadnie w depresję. Dodatkowo na szansę zmiany imienia będzie zmuszone poczekać, nim nie ukończy osiemnastego roku życia. To szmat czasu, dla kogoś, kto dostaje histerii i spazmów ma dźwięk swojego imienia.

Jakie są najdziwniejsze imiona w Polsce?

Jeśli chodzi o dziewczynki, to królują takie imiona jak Tiara, Wanilia, Pakita czy Esmeralda. Mają one bardzo oryginalny rodowód, a powody ich nadania są bardzo różne. Poczynając od kultywowania tradycji, na zwykłym ludzkim kaprysie kończąc. Czasem nietypowe imię dla dziewczynki to wynik tego, że jej mama pokochała bohaterkę jakiegoś serialu lub usłyszała jakieś egzotyczne imię, oglądając telewizję. Podobnie jest z imionami dla chłopców. Ojcowie wybierają nietypowe imiona dla synów, bo w ten sposób chcą, by były one hołdem dla ich ulubionych sportowców lub ludzi, którzy w ten, czy inny sposób okazali się wybitni i zasłużyli się dla ludzkości. Najdziwniejsze imiona w Polsce dla chłopców to Osman, Alan, Diego, Merlin Szon, Elian.

Skąd wynika uwielbienie rodziców do dziwacznych imion?

Po pierwsze z faktu, że usilnie próbują w ten sposób sprawić, by ich dzieci wyróżniały się na tle innych. Po drugie są święcie przekonani, że ich pociechy są wyjątkowe, ponadprzeciętne i należy właśnie poprzez imię podkreślić ten fakt. Po trzecie niektórzy opiekunowie ślepo powielają trendy zaczerpnięte z innych kultur i są przekonani, że egzotyczne imię dla dziecka to oznaka ich emocjonalnej dojrzałości oraz postępowego, wyzwolonego od konwenansów myślenia. Nawet nie zdają sobie sprawę, że to oni sami przyczynili się do tego, że dziecko nie będzie miało łatwo, nosząc takie nietuzinkowe imię.

Zobacz też:  Co spakować na letni (i nie tylko) wyjazd z dzieckiem?

Kto najczęściej nadaje swoim dzieciom dziwne imiona?

Prym w tej materii wiodą nieprzerwanie aktorzy, piosenkarze i ludzie z tak zwanych kręgów show- biznesu. Nadają oni swoim dzieciom imiona, od których, aż włos się jeży na głowie. Niemniej im to w zupełności nie przeszkadza. Mało tego, oni są z tego faktu autentycznie dumni. Najwidoczniej ludzie z kręgów około artystycznych tak mają, iż chcą, aby było o nich stale głośno. Nawet jeśli w wyniku ich nieprzemyślanych działań cierpią na tym ich dzieci.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: