X

Jak nie krzyczeć na swoje dziecko

Jedną z najlepszych wskazówek, jakie możesz otrzymać w kwestii wychowania swojego dziecka, jest zaprzestanie krzyku. Krzyk zmienia sposób, w jaki rozwija się mózg dziecka. W rzeczywistości może nawet zmienić sposób, w jaki ich mózg funkcjonuje w przyszłości. Pozytywne wzmocnienie jest bardziej skuteczne niż negatywne wzmocnienie. Ponadto, możesz dać dobry przykład swojemu dziecku, zachowując spokój, gdy jesteś zły. Stosuj tę metodę zawsze, gdy twój brzdąc się zachowuje, a będziesz zaskoczona rezultatami!

Wideo dr Laury o tym, jak zatrzymać cykl krzyczenia na dziecko

Mogłaś słyszeć o pracy dr Laury w radiu lub widzieć jej filmy w internecie. Jest ona psychologiem klinicznym wykształconym na Uniwersytecie Columbia. Obecnie jest mamą dwójki dzieci i przekształca wiedzę naukową w praktyczne rozwiązania dla rodziców i ich dzieci. Obejrzyj jej wideo i dowiedz się, jak możesz przestać krzyczeć na swoje dziecko już teraz. To może pomóc ci przestać krzyczeć na dziecko na zawsze.

Gdy już zdasz sobie sprawę, że twój krzyk powoduje niepotrzebny niepokój u dziecka, ćwicz empatię z dzieckiem. Okazywanie empatii zachęci Twoje dziecko do współpracy i zmniejszy Twój krzyk. Uznając uczucia dziecka, uczysz je, jak regulować swoje emocje. To doprowadzi do lepszego zarządzania zachowaniem, co ostatecznie zaowocuje bliższą relacją między wami.

Wrzeszczenie może zmienić sposób, w jaki rozwija się mózg twojego dziecka

Badania wykazały, że surowe rodzicielstwo może wpłynąć na rozwój mózgu twojego dziecka. Ludzie przetwarzają negatywne wydarzenia szybciej niż pozytywne. Tę różnicę widać na skanach MRI dzieci, na które rodzice regularnie krzyczeli. Ponadto częste krzyki mogą prowadzić do depresji, a nawet zachowań autodestrukcyjnych. Chociaż skutki ostrego rodzicielstwa dla dzieci mogą nie być widoczne od razu, ważne jest, aby unikać go za wszelką cenę.

Powszechnie wiadomo, że dzieci mają problemy z kontrolowaniem swoich emocji, gdy są zakrzyczane przez rodziców. Dzieci mające krzyczących rodziców uczą się przesadnych reakcji w chwilach frustracji i strachu. Oznacza to, że wykłady nie są już skuteczne, ponieważ układ limbiczny jest zbyt zajęty próbą przetrwania. I, co najważniejsze, krzyk może zmienić sposób, w jaki rozwija się mózg dziecka.

Zobacz też:  Jak zapisać dziecko na szczepienie

Jeśli chodzi o rodzicielstwo, ważne jest, aby pamiętać, że krzyk nie rozwiązuje żadnego problemu – w rzeczywistości tworzy ich więcej. Dzieci mogą uczyć się skuteczniej poprzez humor niż przez krzyk. Poza tym, krzyk często prowadzi do łez. Zamyka komunikację i uniemożliwia dziecku uczenie się cennych lekcji. Jeśli nie używasz humoru, aby przejść przez problem, twoje dziecko może skończyć z płaczem.

Wzmocnienie pozytywne jest bardziej skuteczne niż negatywne

Choć negatywne kary i pochwały mają swoje miejsce w rodzicielstwie, nie wykluczają się wzajemnie. Raczej, negatywne kary i pochwały są uzupełniającymi się sposobami komunikacji z dzieckiem i kształtowania jego zachowania. Oba są skuteczne i mają swoje miejsce, ale jedna metoda jest bardziej skuteczna niż druga. Oto korzyści płynące z każdej z nich. Pozytywne wzmocnienie: Kiedy dziecko uczy się, że dane zachowanie jest oczekiwane, jest bardziej prawdopodobne, że będzie je kontynuować. Negatywne kary i pochwały są równie skuteczne, ale jedna metoda jest skuteczniejsza od drugiej.

Używaj zarówno pozytywnych, jak i negatywnych nagród, aby wzmocnić pożądane zachowania. Wzmocnienia powinny być namacalne lub emocjonalne i powinny podkreślać wysiłek i wynik końcowy. Pozytywne wzmocnienie jest również bardziej skuteczne, gdy nagroda jest związana z zachowaniem, które zostało wymodelowane. Obrazki lub namacalne nagrody mogą również zachęcać do dążenia do celu. Jednak pozytywna dyscyplina powinna być stosowana nie tylko w formie nagród i kar. To dlatego, że kary i nagrody nie są jedynymi środkami zachęcającymi do pożądanych zachowań.

Używanie pozytywnego wzmocnienia jest niezbędne podczas uczenia dziecka nowego zachowania lub umiejętności. Jeśli płacono tylko sporadycznie, osoba zrezygnowałaby z pracy, a jeśli nagradzano ją rzadko, dzieci raczej nie zmienią swojego zachowania. Pozytywne wzmocnienie zwiększa pozytywne zachowanie, jednocześnie zmniejszając niewłaściwe zachowanie. Podczas gdy dziecko może nie być w stanie zrozumieć rozumowania stojącego za nagrodami, może nauczyć się racjonalizować ich znaczenie, skupiając się na tym, co otrzymują, zamiast na tym, kiedy je wykonują.

Zobacz też:  Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Używanie głosu pełnego szacunku zamiast krzyku

Rodzice często używają agresywnego tonu, aby zwrócić uwagę dziecka, ale takie podejście nie jest konieczne. Badania wykazały, że krzyk może powodować nadwrażliwość i niepokój u dzieci. W rzeczywistości psycholog Robert W. Banks twierdzi, że stanowczy głos jest bardziej skuteczny niż krzyk. Przy odpowiednim użyciu, głos pełen szacunku może wywołać reakcję dziecka bez podnoszenia głośności tonu.

Wrzeszczenie może być użytecznym sposobem przekazywania wiadomości dziecku, ale nie jest to świetny sposób, aby uzyskać swój punkt w poprzek. Nie tylko nasila agresję, ale także zagraża relacji między rodzicem a dzieckiem. Zamiast tego spróbuj użyć bardziej kontrolowanego tonu głosu. Pamiętaj, że nie jest to oznaka słabości czy pobłażliwości. Zamiast tego, po prostu starasz się uzyskać swój punkt przez swoje dziecko w sposób, który zapewni, że nie są one rozdrażnione lub zakłócone.

To wymaga czasu, praktyki i cierpliwości, ale używając głosu z szacunkiem zamiast krzyczeć na dziecko jest możliwe. Skupiając się na budowaniu więzi z dzieckiem, będziesz w stanie zmniejszyć krzyk, a także poprawić relacje między Tobą a dzieckiem. To ważny krok w utrzymaniu zdrowego i szczęśliwego dziecka. Tak więc, śmiało używaj bardziej pełnego szacunku głosu.

Unikaj głośnych restauracji

Jeśli obawiasz się krzyczeć na swoje dziecko, nie jesteś sama. Wiele dzieci krzyczy przy każdej okazji, a niektóre z nich mogą nawet zacząć krzyczeć przy każdej okazji. Istnieje kilka porad i wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć konieczności krzyczenia na swoje dziecko. Przede wszystkim unikaj miejsc, w których panuje duży hałas. Jeśli to możliwe, unikaj głośnych restauracji. Nie chcesz, aby Twoje dziecko wpatrywało się w innych klientów lub zostało przerwane, gdy próbujesz nawiązać rozmowę.

Jeśli zamierzasz jeść w głośnej restauracji, spróbuj zaplanować z wyprzedzeniem. Jeśli masz dziecko, upewnij się, że przyniesiesz rozrywkę, aby utrzymać go zajętego. Jeśli Twoje dziecko jest małe, staraj się unikać wpatrywania się w ekrany, dopóki nie ukończy 2 lat. Oprócz zapewnienia rozrywki, zapewnij dziecku zajęcie, zabierając ze sobą zabawkę lub kredki. Pamiętaj jednak, że wydajesz sporą sumę pieniędzy zabierając dziecko do restauracji.

Zobacz też:  Ile zębów ma dziecko?

Podobnie, możesz zaplanować czas kolacji i lunchu wokół harmonogramu snu dziecka. Jeśli to możliwe, zaplanuj posiłek wokół jego pory drzemki. Dobrym pomysłem jest też jedzenie raczej wcześnie niż późnym popołudniem. Mama, która wyrzucała w powietrze sztućce, była jednym z jej pacjentów. Kiedy jej dziecko miało 18 miesięcy, lekarz interweniował i zabrał jej srebrne sztućce.

Wysłuchaj uczuć dziecka

Jeśli krzyczysz na swoje dziecko, postaraj się najpierw zatrzymać i wysłuchać jego uczuć. Kiedy jesteś wściekły, możesz mieć silną reakcję lub potrzebę uderzenia dziecka. W ten sposób możesz dać im szansę, aby odpowietrzyć i przeprosić. Dzieci muszą wiedzieć, że uderzenie ich nie jest dobrą opcją. Muszą też być “wysłuchane” najpierw, zanim zaczną działać.

Nawet rodzice zen czasami tracą kontrolę. Spróbuj pamiętać, że dzieci uczą się regulować swoje emocje poprzez naśladowanie zachowań dorosłych. Kiedy tracisz kontrolę, przeproś dziecko i zaakceptuj swój błąd. Spróbuj zidentyfikować swoje czynniki wyzwalające, aby móc zaplanować je z wyprzedzeniem i lepiej kontrolować własne emocje w danej chwili. Ważne jest, aby przyznać się do utraty kontroli, aby móc zapobiec ponownemu wystąpieniu takiej sytuacji.

Jeśli dziecko ma trudności ze zrozumieniem Twoich słów, spróbuj powtórzyć to, co chcesz, aby zrobiło. Pomoże to uczynić prośbę bardziej zrozumiałą i zwiększy szanse, że dziecko zrobi to, czego chcesz. Powtarzając swoją prośbę, dziecko wie również, że go słuchasz i że usłyszało, co mówisz. Jeśli oboje macie dobre relacje, łatwiej będzie wam osiągnąć porozumienie.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: