Co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek? Jak zachęcić dziecko do czytania?

„Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” - to jeden z bardziej znanych aforyzmów autorstwa Marii Dąbrowskiej, z którym wszyscy się zgadzamy. Sprawdź, co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek.
co zrobić aby dzieci polubiły czytanie książek
Szczególnie widoczne jest to w dobie obecnej cyfryzacji. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby zachęcić pociechę do samodzielnego poznawania ich zawartości. Prezentujemy kilka skutecznych rozwiązań, które pozwolą rozbudzić ciekawość dziecka. Dowiedz się, co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek.

Czytaj dziecku i czytaj razem z dzieckiem

co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek - czytaj dziecku Co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek? Jednym z pierwszych i niezbędnych etapów w życiu dziecka jest czytanie książek na głos przez rodzica. Zacząć można już z kilkumiesięcznym maluchem, który z prawdziwą przyjemnością  będzie śledzić Twój głos oraz pojawiające się ilustracje. Dlatego też warto zadbać o to, aby ten wspólnie spędzony czas był wyjątkowy. Ta czynność pozwoli wzmocnić i zacieśnić łączącą Was więź oraz pomoże odpocząć i zrelaksować się. Dzięki temu o wiele lepiej wprowadzisz dziecko w świat książek, nauczysz je relaksować się przy lekturach oraz wesprzesz je w rozwoju mowy. Może to być pomocne w poznawaniu liter i nauce czytania. Jeśli dziecko jest na etapie czytania lub potrafi już samodzielnie czytać, warto w dalszym ciągu kontynuować wspólne czytanie oraz zachęcać je do podejmowania własnych prób na prostych książeczkach. To pomoże mu w całym procesie, który jest dla dziecka okazją do sprawdzenia nowych umiejętności.

Co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek? Wybieraj książki, które go zainteresują

Posiadanie dużej ilości książek, kolorowych pism i magazynów może pomóc rozbudzić dziecięcą ciekawość i przyzwyczaić dziecko do obecności literatury klasycznej oraz powszechnej w swojej codzienności. Warto również czytać swoje ulubione książkowe pozycje w obecności dziecka. To da mu poczucie, że jest to coś dobrego i ważnego. Dzięki temu będzie mogło ono lepiej zapoznać się z tą wspaniałą tradycją oraz włączyć ją do swoich codziennych zajęć. Jeśli więc sprawisz, że w otoczeniu dziecka znajdzie się wiele interesujących książek, to z pewnością będą one istotną częścią jego dorosłego życia. Jednak wybierając pierwsze i kolejne książki dla swojego dziecka, zwróć uwagę na ich treść, wygląd oraz wykonanie. W przypadku maluchów i małych dzieci o wiele lepiej sprawdzą się sztywne i grube okładki, ponieważ będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Jak pomóc dziecku polubieniu lektur? Książki czytane przez lektora

co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek - jak pomóc W obecnych czasach doskonale sprawdzą się audiobooki dla dzieciChoć łączą w sobie tradycyjne książki oraz elektronikę. To nie mają one w zasadzie negatywnego wpływu na rozwój dzieci tak jak popularne smartfony czy tablety. Dziecko wsłuchując się w odpowiednio przygotowane słuchowisko, rozwija swoją wyobraźnię oraz w prosty sposób poszerza swoją wiedzę. W tych nagraniach usłyszymy przyjemny głos lektora, który odpowiednio intonując treści, pomoże dziecku rozwinąć i poprawić swój sposób czytania. To także doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się o wiele lepiej niż odtworzenie klasycznej bajki w telewizji. Jest to świetna opcja dla znudzonych dzieci, które będą mogły wsłuchać się na słuchawkach w historię ulubionych bohaterów. Można odtwarzać je w dowolnym miejscu, co jest ich dodatkową zaletą.

Zalety audiobooków

Książki mówione sprawdzą się również w przypadku nieco starszych dzieci, które mają problem z przeczytaniem grubszych książek czy lektur szkolnych. Dlatego też w elektronicznych biblioteczkach znajdziemy wiele doskonale znanych nam pozycji, takich jak między innymi Dzieci z Bullerbyn audiobook i wiele innych. Czasami w natłoku zajęć dziecku trudno jest znaleźć odpowiednią dozę czasu na zapoznanie się z treścią wybranych książek. Na całe szczęście istnieją skuteczne pomoce, które pomogą dziecku, a także zachęcą je do czytania poprzez przedstawienie ciekawych historii bohaterów, nierzadko będących inspiracją.

Sprawdź, jak zainteresować dzieci czytaniem książek w wolnej chwili

W zasadzie istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc zainteresować dziecko czytaniem książek. Warto więc sprawdzić je wszystkie. Choć tradycyjne książki są zdecydowanie najlepszą propozycją dla dzieci, nie bójmy się podsuwać im również książek w formie elektronicznej. To pozwoli polubić i zainteresować dzieci ich zawartością. Znajdziemy bowiem nieograniczoną liczbę pozycji, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczający je świat, a także poznać przygody najbardziej znanych książkowych bohaterów. Dziecięca wyobraźnia to niebywała umiejętność, którą warto wzmacniać i rozwijać. To zdecydowanie jeden z lepszych prezentów na całe życie, które może podarować rodzic. Warto więc o tym pamiętać.

Dziecko nie chce sięgnąć po książkę? Nie zmuszaj go tylko zachęcaj

co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek - nie zmuszaj Jeśli Twoje dziecko nie chce sięgnąć po książki, nie zmuszaj go do czytania, ale zachęcaj do tego, aby zaczął opowiadać historie. Często dzieciom bardziej podobają się wizualne formy rozrywki, takie jak komiksy, więc może warto spróbować zacząć od nich. Ważne jest, aby pokazać dziecku, że czytanie może być przyjemne i wartościowe, a nie jest przykrym obowiązkiem. Zachęcaj swoje dziecko do podejmowania prób, ale pamiętaj, aby nie narzucać czytania jako wymogu, ponieważ to może tylko zniechęcić do literatury na dłuższą metę.

Zachęcenie dziecka do czytania – podsumowanie

Wiesz już, co robić, aby dzieci polubiły czytanie książek. Warto wprowadzać w domu czytelniczy nastrój, czyli otaczać się książkami i czytać je w obecności dziecka. Ważne jest, aby dziecko samo z siebie chciało sięgać po książki, dlatego zachęcajmy je do czytania poprzez dobór odpowiedniego materiału. Starajmy się, aby książki były dostosowane do wieku dziecka oraz tematycznie związane z jego zainteresowaniami, dzięki czemu czytanie stanie się dla niego przyjemnym nawykiem. Warto także rozmawiać z dzieckiem o przeczytanej książce i zainteresować się jego zdaniem na jej temat, co dodatkowo zmotywuje dziecko do sięgania po kolejne lektury
Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: