X

Co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek?

„Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” – to jeden z bardziej znanych aforyzmów autorstwa Marii Dąbrowskiej, z którym wszyscy się zgadzamy. Choć dzieci uwielbiają kolorowe książki oraz zawarte w nich obrazki, to jednak zainteresowanie ich ciekawą treścią dla większości rodziców może wydawać się dość problematyczne.
co zrobić aby dzieci polubiły czytanie książek

Szczególnie widoczne jest to w dobie obecnej cyfryzacji. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby zachęcić pociechę do samodzielnego poznawania ich zawartości. Prezentujemy kilka skutecznych rozwiązań, które pozwolą rozbudzić ciekawość dziecka.

Czytanie wspólnie z dzieckiem

Jednym z pierwszych i niezbędnych etapów w życiu dziecka jest czytanie książek na głos przez rodzica. Zacząć można już z kilkumiesięcznym maluchem, który z prawdziwą przyjemnością  będzie śledzić Twój głos oraz pojawiające się ilustracje. Dlatego też warto zadbać o to, aby ten wspólnie spędzony czas był wyjątkowy. To pozwoli wzmocnić i zacieśnić łączącą Was więź oraz pomoże odpocząć i zrelaksować się. Dzięki temu o wiele lepiej wprowadzisz dziecko w świat książek oraz wesprzesz je w  rozwoju mowy. Jeśli dziecko jest na etapie czytania lub potrafi już samodzielnie czytać, warto w dalszym ciągu kontynuować wspólne czytanie oraz zachęcać je do podejmowania własnych prób. To pomoże mu w całym procesie, który jest dla dziecka okazją do sprawdzenia nowych umiejętności. 

Zobacz też:  Pierwszy laptop dla dziecka - jaki wybrać?

Posiadanie dużej ilości książek

Posiadanie dużej ilości książek, kolorowych pism i magazynów może pomóc rozbudzić dziecięcą ciekawość i przyzwyczaić dziecko do obecności literatury klasycznej oraz powszechnej w swojej codzienności. Warto również czytać swoje ulubione książkowe pozycje w obecności dziecka. To da mu poczucie, że jest to coś dobrego i ważnego. Dzięki temu będzie mogło ono lepiej zapoznać się z tą wspaniałą tradycją oraz włączyć ją do swoich codziennych zajęć. Jeśli więc sprawisz, że w otoczeniu dziecka znajdzie się wiele interesujących książek, to z pewnością będą one istotną częścią jego dorosłego życia. Jednak wybierając pierwsze i kolejne książki dla swojego dziecka, zwróć uwagę na ich treść, wygląd oraz wykonanie. W przypadku maluchów i małych dzieci o wiele lepiej sprawdzą się sztywne i grube okładki, ponieważ będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe. 

Książki czytane przez lektora 

W obecnych czasach doskonale sprawdzą się audiobooki dla dzieciChoć łączą w sobie tradycyjne książki oraz elektronikę. to nie mają one w zasadzie negatywnego wpływu na rozwój dzieci tak jak popularne smartfony czy tablety. Dziecko wsłuchując się w odpowiednio przygotowane słuchowisko rozwija swoją wyobraźnię oraz w prosty sposób poszerza swoją wiedzę. W tych nagraniach usłyszymy przyjemny głos lektora, który odpowiednio intonując treści pomoże dziecku rozwinąć i poprawić swój sposób czytania. To także doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się o wiele lepiej niż odtworzenie klasycznej bajki w telewizji. Jest to świetna opcja dla znudzonych dzieci, które będą mogły wsłuchać się na słuchawkach w historię ulubionych bohaterów. Można odtwarzać je w dowolnym miejscu, co jest ich dodatkową zaletą. 

Zobacz też:  Powrót do szkoły – o czym pamiętać przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Książki mówione sprawdzą się również w przypadku nieco starszych dzieci, które mają problem z przeczytaniem grubszych książek czy lektur szkolnych. Dlatego też w elektronicznych biblioteczkach znajdziemy wiele doskonale znanych nam pozycji, takich jak między innymi Dzieci z Bullerbyn audiobook i wiele innych. Czasami w natłoku zajęć dziecku trudno jest znaleźć odpowiednią dozę czasu na zapoznanie się z treścią wybranych książek. Na całe szczęście istnieją skuteczne pomoce, które pomogą dziecku, a także zachęcą je do czytania poprzez przedstawienie ciekawych historii bohaterów, nierzadko będących inspiracją.

Jak zainteresować dzieci czytaniem książek?

W zasadzie istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc zainteresować dziecko czytaniem książek. Warto więc sprawdzić je wszystkie. Choć tradycyjne książki są zdecydowanie najlepszą propozycją dla dzieci, nie bójmy się podsuwać im również książek w formie elektronicznej. To pozwoli polubić i zainteresować dzieci ich zawartością. Znajdziemy bowiem nieograniczoną liczbę pozycji, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczający je świat, a także poznać przygody najbardziej znanych książkowych bohaterów. Dziecięca wyobraźnia to niebywała umiejętność, którą warto wzmacniać i rozwijać. To zdecydowanie jeden z lepszych prezentów na całe życie, które może podarować rodzic. Warto więc o tym pamiętać.

Zobacz też:  Idealny plecak dla pierwszoklasisty. Jaki plecak szkolny lub tornister wybrać?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: