Programowanie dla dzieci

Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że nauka programowania może dać dzieciom zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać.
Programowanie dla dzieci

Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że nauka programowania może dać dzieciom zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać. Programowanie bowiem nie tylko uczy logicznego myślenia, ale także wykształca umiejętność rozwiązywania problemów czy kreatywność.Ponadto programowanie może być dla dzieci świetną zabawą. Jej rezultaty będą docenione przez rodziców już w dorosłym życiu. Nie wszyscy mają świadomość, jaki język programowania będzie najbardziej właściwy. Postaramy się przybliżyć najlepsze dostosowane do naszych pociech!

Scratch

Programowanie dla dzieci od 8 do 16 lat powinno się rozpocząć od bardzo popularnego języka obiektowego. Należy zaznaczyć, że został on stworzony przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Ponadto program używany jest przez osoby z różnych grup wiekowych. Pozwala bowiem osobom zainteresowanym na stworzenie gier, interaktywnych bajek czy nawet animacji. Dzieci mają również możliwość dzielenia się rezultatami swojej ciężkiej pracy z całą społecznością internetową. Warto podkreślić, że tworzenie kodu ma charakter wizualny, co powoduje, że będzie zdecydowanie różnić się od programowania tradycyjnego. Język programowania jest oczywiście odpowiednio dostosowany do najbardziej istotnych potrzeb najmłodszych.

Programowanie dla dzieci - Scratch

Twórcy Scratcha pomyśleli o najmłodszych i nie wprowadzili linijek kodu tylko kształty na wzór puzzli. Zadaniem dziecka jest ułożenie ich w taki sposób, by został uzyskany określony cel. Oczywiście działanie programu jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Dzieci będą w stanie bez żadnego problemu zrozumieć jego działanie poświęcając zaledwie kilka godzin dziennie.

Omawiany program rekomendowany jest przede wszystkim dzieciom, które nie miały jeszcze doświadczenia z programowaniem. Język ten doskonale zda egzamin, pokaże także najmłodszym, że programowanie może być doskonałą zabawą. Należy koniecznie wspomnieć, że Scratch jest nie tylko bezpłatny, ale również obsługiwany w polskim języku. Wystarczy pobrać program z oficjalnej strony internetowej.

Python

Rekomendowany jest zarówno dzieciom po ukończeniu 10 roku życia, jak i początkującym programistom. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle uproszczoną składnią. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że wspomniany język programowania uważany jest za jeden z najprostszych.

Programowanie dla dzieci - Python

Koniecznie należy zaznaczyć, że działa nie tylko w systemach Windows i OS X, ale również Linux. Python ma ponadto bardzo szerokie zastosowanie. Dorośli oraz dzieci mogą bez żadnego problemu tworzyć w nim niezwykle interesujące i angażujące projekty. Język można wykorzystywać do tworzenia frameworków internetowych czy gier wideo.

Ne wszyscy mają również świadomość, że jedną z najbardziej ciekawych opcji jeżeli chodzi o naukę Pythona jest opcja programowania przez dzieci ulubionych gier. Doskonałym przykładem może być Minecraft. Rodzicom rekomenduje się przeczytanie bardzo ciekawej i interesującej książki „Nauka programowania z Minecraftem”. Dziecko w ten sposób będzie w stanie nauczyć się pisania programów pozwalających im modyfikowanie gry, by osiągnąć natychmiastowe efekty.

Niezwykle ciekawym materiałem edukacyjnym jest również pozycja: „Python dla dzieci. Programowanie na wesoło”. Może to być bowiem dla dziecka bardzo atrakcyjnym wprowadzeniem do programowania. Autor wspomnianej książki w bardzo prosty i zrozumiały sposób omawia podstawy programowania, opiera się na programach, w których uczestniczą głodne potwory czy agenci. Dziecko po przeczytaniu książki dowie się w jaki sposób możliwe będzie rysowanie różnego rodzaju wzorów czy kształtów dzięki modułowi turtle.

Small Basic

Język programowania przeznaczony jest dla dzieci, które ukończyły 7 lat. Small Basic jest nie tylko niezwykle intuicyjny, ale również bardzo prosty do nauczenia. Nie wszyscy mają świadomość, że wspomniany język programowania stworzyła znana firma Microsoft, której celem było udowodnienie, że programowanie wcale nie musi być trudne.

https://youtu.be/SpoO81nyDGI

Ponadto Small Basic jest doskonała opcją zarówno dla początkujących dzieci, jak i dorosłych osób. Język programowania opiera się bowiem na kilkunastu słowach kluczowych. Bardzo istotny jest również fakt, że opis praktycznie każdego polecenia bez żadnego problemu można znaleźć w pomocy kontekstowej.

Celem języka programowania jest także zdecydowane ułatwienie osobom zainteresowanym przejść na kodowanie tekstowe z kodowania blokowego. Small Basic umożliwia także w bardzo prosty sposób poradzić sobie z bardziej złożonymi językami programowania, do których koniecznie trzeba zaliczyć C # czy Java.

Programowanie dla dzieci - Small Basic - Lego Mindstorm

W ten sposób dziecko nie powinno mieć w przyszłości większych problemów z tworzeniem aplikacji do Lego Mindstorm. Warto zaznaczyć, że omawiany Small Basic jest nie tylko darmowy, ale również dostępny w polskiej wersji.

Blockly

Jest to kolejna pozycja, którą koniecznie powinni zainteresować się rodzice dziecka planującego nauczyć się programowania. Blockly przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci od 8 do 11 roku życia. Koniecznie należy mieć świadomość, że wspomniany język programowania został stworzony przez znaną firmę Google. Blockly jest w stanie wprowadzić dziecko w prawdziwy świat JavaScript.

Jest to program obiektowy tak samo, jak omawiany wcześniej Scratch. Programowanie polega zatem na dopasowaniu przez dziecko do siebie właściwych figur. Język programowania rekomendowany jest szczególnie dzieciom, które jeszcze nigdy nie miały większej styczności z programowaniem. Ponadto według twórców Blockly do zrozumienia działania będzie wystarczyła zaledwie odpowiednia umiejętność czytania oraz liczenia. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla uczniów szkół podstawowych. Koniecznie należy także zaznaczyć, że rozpoczęcie nauki programowania będzie możliwe bezpośrednio ze strony internetowej.

Oprogramowanie EV3 (LEGO MINDSTORMS)

Oprogramowanie pozwala na niezwykłe połączenie nauki programowania z doskonałą zabawą klockami Lego. Warto mieć świadomość, że LEGO MINDSTORMS EV3 pozwala dzieciom zarówno na budowanie, jak i programowanie robotów, by ich ożywić, a także nimi sterować.

https://youtu.be/JwFfIGfvYCI

Dziecko będzie mogło kontrolować roboty, które nie tylko będą potrafiły mówić, ale również strzelać czy chodzić. Ponadto koniecznie należy zaznaczyć, że programowanie robotów przez dzieci będzie polegało na bardzo dokładnym przeciągnięciu, a także upuszczeniu odpowiednich bloków programowych w omawianej aplikacji. Kolejnym etapem jest naciśnięcie przycisku „Uruchom”, a następnie spokojne obserwowanie ruchów stworzonego robota. każdy z bloków będzie nakazywał robotowi na określone reakcje.

Code.org

Warto wiedzieć, że Code.org jest to jedna z najbardziej popularnych obecnie darmowych stron przeznaczonych do nauki kodowania. Znajdują się bowiem na niej bardzo ciekawe kursy związane zarówno z tworzeniem gier, jak i stron internetowych. Koniecznie należy zaznaczyć, że wszystko jest darmowe. Zainteresowane osoby nie muszą płacić za uczenie się programowania.

Rekomendowane jest rozpoczęcie swojej przygody od „Godziny kodowania„. Jest to bowiem seria lekcji, którą osoba planująca nauczyć się programowania będzie w stanie ukończyć zaledwie w godzinę. Ponadto nie jest konieczna do tego celu praktycznie żadna wiedza związana z programowaniem. Oczywiście całość oprawiono w uwielbiane przez najmłodszych filmy oraz gry.

Codemoji.com

Jest to niezwykle zabawna platforma przeznaczona dla dzieci, dzięki której najmłodsi będą mogli nauczyć się kodowania za pomocą znanych wszystkim emotikonom. Warto podkreślić, że wspomniane Emoji będą reprezentowały bloki kodów w CSS, HTML a także JavaScript.

W Codemoji.com objaśnienie praktycznie każdego z emotikonów jest wyświetlane w trakcie lekcji. Trzeba zaznaczyć, że taka forma jest bardzo podobna do blokowego kodowania. Oczywiście strona zawiera bardzo dużą liczbę darmowych materiałów. Możliwe jest założenie konta z dostępem do pełnej wersji na dwa tygodnie. Z kolei miesięczna opłata za korzystanie z platformy wynosi zaledwie 7 dolarów za miesiąc.

App Inventor

Należy zdawać sobie sprawę, że jest to tak naprawdę omawiany wcześniej Scratch. Koniecznie należy zaznaczyć, że jedyna różnica będzie polegała na tym, że gotowe programy można bez żadnego problemu przenieść, a następnie uruchomić na smartfonie. Należy również zaznaczyć, że oprogramowania zostało stworzone przez programistów Google. Ponadto MIT nie tylko dokonało przejęcia obsługi całej aplikacji, ale również bezpłatnie udostępniło ją osobom zainteresowanym. Można uczyć się w ten sposób programowania praktycznie samodzielnie. Cały kurs należy rozpocząć od odpowiedniego skonfigurowania App Inventor. Następnie należy z kolei przechodzić przez coraz bardziej skomplikowane kwestie. Rodzicom, których dzieci opanowały Scratch zalecane jest pokazanie im tej aplikacji.

Stencyl.com

Warto wiedzieć, że jest to zupełnie darmowe oprogramowanie przeznaczone do tworzenia gier. Nie wszyscy mają świadomość, że zostało zainspirowane Scratchem. Tak samo, jak w pierwowzorze dzieci tworzą poszczególne skrypty przez odpowiednie upuszczanie kolorowych bloków.

Należy zdawać sobie sprawę, że omawiany program został dodatkowo wyposażony w zdecydowanie bardziej zaawansowany edytor graficzny, który będzie umożliwiał dzieciom na tworzenie znacznie bardziej złożonych produkcji. Ponadto na oficjalnej stronie internetowej można bez żadnego problemu znaleźć liczne materiały przeznaczone do nauki podstaw obsługi omawianego programu.

Koniecznie należy także wiedzieć, że oprogramowanie jest darmowe. Można oczywiście podjąć decyzję o uiszczeniu dodatkowej opłaty. Dziecko zyska w ten sposób nowe funkcje. Jedną z nich jest bardzo interesująca opcja zapisywania gier na smarftony. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla dzieci, które zapoznały się wcześniej z programem Scratch i szukają zdecydowanie bardziej zaawansowanego narzędzia. Jedyną wadą jest brak dostępnej polskiej wersji językowej. Rodzicom rekomendowane jest wspieranie swoich dzieci w nauce programowania. Można nawet podjąć decyzję o wykupieniu dziecku dodatkowych godzin nauki. Wszystkie starania będą oczywiście docenione, a efekty będą widoczne w przyszłości.


Sprawdź także:

Archiwum: październik 2019
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: